tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Młodzieżowy mistrz Polski w boksie: zrobiłem pierwszy krok do Tokio

Trenujący w Anglii, a nieznany praktycznie na polskich ringach Ryszard Lewicki (75 kg) sensacyjnie wygrał młodzieżowe mistrzostwa kraju w Sulejowie. – To pierwszy krok do igrzysk w Tokio – powiedział 22-letni bokser z Sheffield.
Ryszard Lewicki (fot. Getty Images)

Było blisko. Półfinał WBSS nie dla Masternaka [WIDEO]

MMP traktowane są niemal na równi z seniorskim czempionatem, bowiem prawie cała szeroka kadra narodowa złożona jest z zawodników poniżej 23. roku życia. W Sulejowie nie zabrakło nowego selekcjonera polskiej reprezentacji Ukraińca Iwana Juszczenki, ale on jest również trenerem w klubie Rushh Kielce.

Trener Juszczenko widział mnie w akcji, bowiem... pokonałem jego pięściarzy w półfinale i finale, tj. Daniela Adamca i Bartka Gołębiewskiego. W tej sytuacji będę czekał na telefon od selekcjonera. Na pewno pokażę się na początku roku w mistrzostwach Polski seniorów, a już w najbliższą sobotę 27 października wystąpię na zawodowej gali w kopalni soli w Wieliczce, oczywiście w walce amatorskiej. Jakiś czas temu ogłosiłem, że daję sobie dwa lata na wygranie krajowej rywalizacji w kategorii 75 kg, a moim celem jest występ olimpijski w 2020 roku – stwierdził Lewicki.

Turniej w Sulejowie dał sygnał sztabowi kadry biało-czerwonych, że w wadze średniej pojawił się spory talent. Lewicki wygrał pięć walk, a drogę po złoto miał wyjątkowo trudną. Pokonał wspomnianych Adamca i Gołębiewskiego, czyli bokserów zaliczających się do najlepszych w Polsce. W kat. 75 kg Adamiec wygrał MP w 2016 roku, a Gołębiewski w 2017 i 2018.

Zwyciężyłem także w trzech innych pojedynkach, m.in. z ubiegłorocznym mistrzem Polski młodzieżowców w wadze 69 kg i wicemistrzem w kategorii 75 kg Rafałem Wołczeckim. Najtrudniejszym przeciwnikiem okazał się w pierwszej rundzie eliminacji Wołczecki – dodał pięściarz występujący w barwach Skorpiona z rodzinnego Szczecina.

Do tej pory Lewicki stoczył tylko siedem walk w Polsce. Triumfował także w meczu ligowym Skorpiona oraz podczas sierpniowej gali w Międzyzdrojach.

Uczestniczę w projekcie promotora Tomasza Babilońskiego pod nazwą "Talent Factory". To cykl walk dla najzdolniejszych pięściarzy-amatorów na jego profesjonalnych galach. W amfiteatrze w Międzyzdrojach pokonałem brązowego medalistę młodzieżowych mistrzostw świata z 2016 roku Niemca Vezira Agirmana, a w kopalni soli, 125 metrów pod ziemią, spotkam się z Wołodymyrem Mandziukiem w meczu Polska - Ukraina. Każda potyczka w ojczyźnie jest dla mnie ogromnie ważna, szczególnie na takiej prestiżowej gali z dziesięcioletnią tradycją – przyznał.

Oprócz Lewickiego, w Wieliczce boksować będzie także m.in. inny triumfator MMP U-23 Sebastian Wiktorzak (81 kg) ze Skorpiona Szczecin. Przed trzema laty wywalczył brąz ME juniorów.

Postawiłem zdecydowanie na boks, ale nie zaniedbywałem nauki, skończyłem studia licencjackie na Sheffield Hallam University. Planuję magisterkę na kierunku terapia zajęciowa. Praktyki zawodowe będę miał w szpitalu – powiedział Lewicki, który w Sheffield mieszka od 12 lat. W półfinale mistrzostw Anglii był w latach 2015-2016.

Czerkaszyn: myślę, że Masternak wiedział, że będzie pod presją