tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Alan Banaszek kolarzem hiszpańskiej ekipy Caja Rural

Alan Banaszek podpisał kontrakt z hiszpańską grupą kolarską Caja Rural, występującą na zapleczu elity. 20-letni bratanek byłego prezesa PZKol Dariusza Banaszka startował w trzech ostatnich latach w barwach CCC Sprandi Polkowice.
Alan Banaszek (fot. Getty Images)

Mój rodak Michał Kwiatkowski rozpoczynał w tej ekipie karierę i marzeniem byłoby pójście w jego ślady. Caja Rural-Seguros RGA jest wspaniale zbudowaną drużyną, z doskonałym kalendarzem startów. Jestem pewien, że będzie to właściwe otoczenie dla mnie, aby się uczyć i wzrastać jako sprinter – powiedział Banaszek, cytowany na stronie internetowej hiszpańskiej ekipy.

Banaszek jest jednym z najzdolniejszych polskich sprinterów. W 2015 roku w estońskim Tartu został mistrzem Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego. Dwa lata później debiutował w Tour de Pologne i zajął na etapie do Zabrza dziewiąte miejsce.

Sukcesy odnosi też na torze. Przed rokiem w Berlinie zdobył tytuł mistrza Europy elity w wyścigu punktowym. Obecnie startuje w zawodach Pucharu Świata w Saint-Quentin-en-Yvelines.

Moim głównym celem jest kolarstwo szosowe, aczkolwiek tor nie jest dla mnie jakimś dodatkiem do szosy. Chciałbym się ścigać na torze jak najdłużej, starty traktuję bardzo poważnie i mam nadzieję, że do igrzysk w Tokio uda mi się łączyć te dwie odmiany kolarstwa – mówił w ubiegłym roku.

30 października Banaszek będzie obchodzić 21. urodziny.

podobne informacje

Dookoła Norwegii: Alan Banaszek drugi na etapie

Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour: wygrane Sajnoka i Banaszka

Kolarskie MŚ na torze: pierwsze szanse medalowe [transmisja]

PŚ w kolarstwie torowym: świetny wynik drużyny mężczyzn na 4 km