tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Premier League: saudyjski następca tronu kupi Manchester United?

Saudyjski następca tronu Mohammad bin Salman chce kupić Manchester United za około 4 miliardy funtów. Premier League nie jest w stanie zablokować transakcji, pomimo poważnych obiekcji.
Saudyjski następca tronu kupi Manchester United? (fot. Getty)

Premier League: angielskie kluby wyprzedają wychowanków. Najwięcej zarabia City

Mohammad bin Salman chce włączyć się w rywalizację na rynku piłkarskim z innymi państwami Bliskiego Wschodu. Właścicielem Manchesteru City jest spółka ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Z kolei Paris Saint-Germain zarządza fundusz z Kataru – kraju, z którym Arabia Saudyjska ma poważny kryzys dyplomatyczny.

W Arabii Saudyjskiej zakazano nawet nadawania katarskiej beIN SPORTS, która ma wyłączność na pokazywanie Premier League w tym regionie. Sygnał piraci firma BeoutQ, której siedziba jest ponoć w Arabii Saudyjskiej.

Ponadto książę bin Salam i jednocześnie wicepremier kraju ostatnio znacząco inwestuje w infrastrukturę sportową w ojczyźnie. Do tej pory fundusze przeznaczano głównie na Formułę 1, ale niedługo ma się to zmienić. Więcej pieniędzy będzie pompowane w rozwój piłki nożnej.

Informacja o zainteresowaniu księcia kupnem 20-krotnego mistrza Anglii zbiegła się jednak z wielkim skandalem międzynarodowym. W saudyjskim konsulacie w Stambule na początku października zamordowano bowiem dziennikarza Washington Post – Jamala Khashoggiego. Khashoggi pojawił się w konsulacie po niezbędne dokumenty do zawarcia małżeństwa z jego turecką narzeczoną. Nigdy już nie wyszedł z konsulatu. Tureccy śledczy stwierdzili, że przeprowadzono na nim okrutną egzekucję, choć saudyjskie władze twierdzą, że zginął w bójce, jaka rozpętała się w placówce. Takie też wyjaśnienie przyjął prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, który jest bliskim przyjacielem saudyjskiej rodziny królewskiej.

Transakcja dojdzie do skutku jedynie jeśli zgodzą się na to obecni właściciele – amerykańska rodzina Glazerów. Z informacji brytyjskiej prasy wynika, że nie chcą oni sprzedawać klubu, który przyniósł im już ponad 1 miliard zysku (w zeszłym roku klub miał dochód na rekordowym poziomie – 590 mln funtów). Mogą być jednak zainteresowani sprzedażą części udziałów w zespole. Akcje Manchesteru United są obecnie warte około 2,5 mld funtów, ale w sierpniu tego roku ich cena była jeszcze wyższa – 3,1 mld funtów. Ocenia się, że jeśli Glazerowie zdecydują się na sprzedaż to tylko w okolicach około 4 mld funtów.

Taka kwota nie powinna być problemem dla Mohammada bin Salman, którego rodzinny majątek szacuje się na około 850 miliardów funtów.

podobne informacje

"Nie wiedziałem, czy jestem dość dobry". Jose Mourinho złamał Wayne Rooneya

FC Barcelona wydaje za dużo? Potężny wzrost pensji

Snajper Manchesteru United zaoferowany Realowi Madryt!

Obywatelskie derby. Manchester City w innej klasie niż United