tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Premier League: saudyjski następca tronu kupi Manchester United?

Saudyjski następca tronu Mohammad bin Salman chce kupić Manchester United za około 4 miliardy funtów. Premier League nie jest w stanie zablokować transakcji, pomimo poważnych obiekcji.
Saudyjski następca tronu kupi Manchester United? (fot. Getty)

Premier League: angielskie kluby wyprzedają wychowanków. Najwięcej zarabia City

Mohammad bin Salman chce włączyć się w rywalizację na rynku piłkarskim z innymi państwami Bliskiego Wschodu. Właścicielem Manchesteru City jest spółka ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Z kolei Paris Saint-Germain zarządza fundusz z Kataru – kraju, z którym Arabia Saudyjska ma poważny kryzys dyplomatyczny.

W Arabii Saudyjskiej zakazano nawet nadawania katarskiej beIN SPORTS, która ma wyłączność na pokazywanie Premier League w tym regionie. Sygnał piraci firma BeoutQ, której siedziba jest ponoć w Arabii Saudyjskiej.

Ponadto książę bin Salam i jednocześnie wicepremier kraju ostatnio znacząco inwestuje w infrastrukturę sportową w ojczyźnie. Do tej pory fundusze przeznaczano głównie na Formułę 1, ale niedługo ma się to zmienić. Więcej pieniędzy będzie pompowane w rozwój piłki nożnej.

Informacja o zainteresowaniu księcia kupnem 20-krotnego mistrza Anglii zbiegła się jednak z wielkim skandalem międzynarodowym. W saudyjskim konsulacie w Stambule na początku października zamordowano bowiem dziennikarza Washington Post – Jamala Khashoggiego. Khashoggi pojawił się w konsulacie po niezbędne dokumenty do zawarcia małżeństwa z jego turecką narzeczoną. Nigdy już nie wyszedł z konsulatu. Tureccy śledczy stwierdzili, że przeprowadzono na nim okrutną egzekucję, choć saudyjskie władze twierdzą, że zginął w bójce, jaka rozpętała się w placówce. Takie też wyjaśnienie przyjął prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, który jest bliskim przyjacielem saudyjskiej rodziny królewskiej.

Transakcja dojdzie do skutku jedynie jeśli zgodzą się na to obecni właściciele – amerykańska rodzina Glazerów. Z informacji brytyjskiej prasy wynika, że nie chcą oni sprzedawać klubu, który przyniósł im już ponad 1 miliard zysku (w zeszłym roku klub miał dochód na rekordowym poziomie – 590 mln funtów). Mogą być jednak zainteresowani sprzedażą części udziałów w zespole. Akcje Manchesteru United są obecnie warte około 2,5 mld funtów, ale w sierpniu tego roku ich cena była jeszcze wyższa – 3,1 mld funtów. Ocenia się, że jeśli Glazerowie zdecydują się na sprzedaż to tylko w okolicach około 4 mld funtów.

Taka kwota nie powinna być problemem dla Mohammada bin Salman, którego rodzinny majątek szacuje się na około 850 miliardów funtów.

podobne informacje

17-letni Łukasz Bejger podpisze profesjonalny kontrakt z Manchesterem United

Jose Mourinho skrępowany. Nie może mówić o United, bo czeka go kara...

Premier League: piłkarze Manchesteru United muszą przestrzegać nowych zasad. Solskjaer... mówi piłkarzom jak się ubierać

Paul Pogba znów w wielkiej formie. Odrodzenie Francuza