tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PGNiG Superliga kadrowiczami stoi. 24 zawodników powołanych na mecze el. ME 2020

W środę rozegrane zostaną pierwsze spotkania eliminacji mistrzostw Europy 2020 piłkarzy ręcznych. Na boiskach zobaczymy aż 24 zawodników na co dzień występujących w klubach PGNiG Superligi. W sumie powołania do drużyn narodowych – także tych młodzieżowych i juniorskich – dostało ponad 70 szczypiornistów z Superligi. Transmisje meczów reprezentacji Polski w TVP Sport, SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.
Rozgrywający PGE VIVE Kielce Luka Cindrić zagra w kadrze Chorwacji (fot. PAP/EPA)

Reprezentantki piszą do ministra. Gdzie podziało się 2,6 mln złotych?

W eliminacyjnych meczach najwięcej graczy z Superligi spotkamy oczywiście w reprezentacji Polski. Trenerzy Piotr Przybecki i Paweł Noch na starcia z Kosowem (środa, godz. 18:00) i Izraelem (niedziela, godz. 18:45) powołali pierwotnie dziewięciu zawodników z ligowych boisk. W niedzielę do tej grupy dołączył Jan Czuwara, który zastąpił kontuzjowanego Pawła Gendę.

Skąd pochodzą pozostali reprezentanci? Trzech zawodników – rozgrywający Azotów Puławy Nikola Prce i Marko Panić oraz playmaker Orlen Wisły Marko Tarabochia wystąpi w kadrze Bośni i Hercegowiny w meczach z Białorusią i Czechami. W pierwszej z tych drużyn zagra ponadto Arciom Karaliok z VIVE, a w drugiej – Ondrej Zdrahala z Wisły.

Michał Daszek (fot. PAP/Piotr Polak) Wisła na zgrupowania wysłała w sumie aż 11 graczy, ale tylko siedmiu z nich wystąpi w spotkaniach eliminacji ME 2020. Oprócz Tarabochii i Zdrahali będą to Michał Daszek, Przemysław Krajewski oraz Słoweniec Igor Źabić, Rumun Dan-Emil Racotea oraz Węgier Adam Borbely.

Pięciu przedstawicieli w eliminacjach będzie miało VIVE: oprócz Arkadiusz Moryty i wspomnianego Karalioka, w kadrach zagrają Luka Cindrić (Chorwacja), Vladimir Cupara (Serbia) oraz Blaż Janc (Słowenia). Do szerokiej kadry Chorwatów powołanie otrzymali ponadto Filip Ivić i Marko Mamić, a w składzie mistrzów Europy Hiszpanów zobaczymy Alex i Daniela Dujshebaevów oraz Angela Fernandeza.

Ci ostatni nie zagrają w eliminacjach ME, a w pierwszej edycji Euro Cup – nowych rozgrywek, w których oprócz pewnych gry na mistrzostwach Hiszpanów wystąpią gospodarze Euro 2020: Norwegowie, Szwedzi i Austriacy.

Alex Dujshebaev (fot. Getty)

Grono zawodników z Superligi, którzy na dniach wystąpią w eliminacjach Euro uzupełniają ponadto Litwin Mindaugas Tarcijonas (Gwardia Opole), Holender Iso Sluijters (NMC Górnik Zabrze) i Ukrainiec Walentyn Koszowy (Azoty).

Z graczy Superligi w niemal pełni utworzona została ponadto drużyna młodzieżowców oraz reprezentacja B, która na dniach zagra z kadrą B Czech. Trzech zawodników znalazło się też w kadrze juniorów. W sumie do tych trzech zespołów powołania dostało blisko 40 graczy.

Środowy oraz niedzielny mecz reprezentacji Polski transmitowany będzie w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji.

Zawodnicy z PGNiG Superligi w eliminacjach ME 2020:

Orlen Wisła Płock (7): Michał Daszek, Przemysław Krajewski (Polska), Igor Źabić (Słowenia), Adam Borbely (Węgry), Ondrej Zdrahala (Czechy), Dan-Emil Racotea (Rumunia), Marko Tarabochia (Bośnia i Hercegowina)
PGE VIVE Kielce (5): Arkadiusz Moryto (Polska), Luka Cindrić (Chorwacja), Vladimir Cupara (Serbia), Arciom Karaliok (Białoruś), Blaż Janc (Słowenia)
Azoty Puławy (3): Marko Panić, Nikola Prce (Bośnia i Hercegowina), Walentyn Koszowy (Ukraina)
NMC Górnik Zabrze (3): Jan Czuwara, Mateusz Kornecki (Polska), Iso Sluijters (Holandia)
Gwardia Opole (3): Adam Malcher, Antoni Łangowski (Polska), Mindaugas Tarcijonas (Litwa)
Wybrzeże Gdańsk (1): Adrian Kondratiuk (Polska)
MMTS Kwidzyn (1): Michał Potoczny (Polska)
Sandra SPA Pogoń Szczecin (1): Paweł Krupa (Polska)

Na rezerwie:

PGE VIVE Kielce (2): Filip Ivić, Marko Mamić (Chorwacja)
Orlen Wisła Płock (2): Żiga Mlakar (Słowenia), Lovro Mihić (Chorwacja)
NMC Górnik Zabrze (1): Martin Galia (Czechy)

Zawodnicy z PGNiG Superligi w Euro Cup:

PGE VIVE Kielce (3): Alex Dujshebaev, Daniel Dujshebaev, Angel Fernandez (Hiszpania)

Czytaj więcej:
Nauka ważniejsza od kadry B. Talent stawia studia nad grę w reprezentacji
Były reprezentant wrócił do gry po 8 miesiącach. Znalazł klub w Hiszpanii
MŚ 2019 bez gwiazdy. Nikola Karabatić nie zagra przez cztery miesiące

Pierwszy bój o ME 2020. Polacy przygotowują się do meczu z Kosowem

podobne informacje

Wychował dwunastu medalistów MŚ. "Obecni kadrowicze? Za niektórych jest mi wstyd"

El. ME 2020: klęska w Izraelu katastrofą? "Może trzeba podjąć radykalne decyzje"

Nie tylko Polacy. W eliminacjach ME 2020 nie brakowało niespodzianek

Wstydliwa porażka... bez wpływu na awans do ME 2020? Polakom sprzyja reforma