tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ranking: najlepsze mecze kadry pod batutą Adama Nawałki

Pod okiem Adama Nawałki reprezentacja Polski weszła na wyższy poziom i rozegrała wiele udanych spotkań. Z okazji 61. urodzin byłego selekcjonera, przedstawiamy subiektywny ranking pięciu najlepszych meczów jego kadencji.
Adam Nawałka (Ś) wraz ze swoim sztabem (fot. Getty)

Nawałka odrzucił egzotyczne oferty. Czeka na coś więcej

Uważam, że za mojej kadencji polska piłka zrobiła duży krok do przodu. Godnie żegnam się z reprezentacją. Mam olbrzymią satysfakcję, że mogłem poprowadzić ją z odległych miejsc w rankingach na wyżyny. Myślę, że to olbrzymi sukces mój i całego sztabu – mówił Adam Nawałka na ostatniej konferencji w roli selekcjonera. Cała wypowiedź w powyższym wideo.

Zabrzmiało nieskromnie, ale miał rację. Po latach rozczarowań czasów Franciszka Smudy i Waldemara Fornalika tchnął w kadrę nowego ducha i awansował na dwie duże imprezy z rzędu, a podczas Euro wejść do najlepszej ósemki na kontynencie. Występy w Rosji były klęską, ale wcześniej kadra dostarczyła kibicom wielu chwil radości. Oto subiektywny ranking najlepszych meczów drużyny szkoleniowca obchodzącego we wtorek 61. urodziny.

Który mecz był najlepszy pod wodzą Adama Nawałki?
Który mecz był najlepszy pod wodzą Adama Nawałki?
  • 7.3%Niemcy – Polska 0:0
  • 8.2%Szwajcaria – Polska 1:1 (4:5 k.)
  • 15.6%Rumunia – Polska 0:3
  • 4.8%Niemcy – Polska 3:1
  • 61.6%Polska – Niemcy 2:0
  • 2.5%Inny

Thomas Mueller (na dole) i Grzegorz Krychowiak (fot. Getty) 5. Niemcy – Polska 0:0

W zestawieniu aż trzy razy pojawiają się spotkania przeciw Niemcom. Ale mecz 2. kolejki fazy grupowej Euro 2016 jest spośród nich najbardziej niedoceniany. A przecież gra toczyła się o wyższą stawkę niż w spotkaniach eliminacyjnych, a rywale, mistrzowie świata wyszli w najsilniejszym składzie. Po wygranej z Irlandią Północną na inaugurację Polacy mieli komfort, wiedzieli, że nie grają "o wszystko". Być może dlatego spisali się tak dobrze, z grając z ogromną pewnością zwłaszcza w obronie. Chyba najlepsze zawody w karierze rozegrał Michał Pazdan.

Jedyne zagrożenie pod bramką Łukasza Fabiańskiego stwarzał Mesut Oezil, ale biało-czerwoni też mieli swoje okazje. Dwa razy bardzo bliski szczęścia był Arkadiusz Milik, raz Robert Lewandowski. "Polacy byli bardziej wyraziści" – ocenił "Le Parisien". Cztery punkty po dwóch meczach i dwa czyste konta – tak dobrze Polska nie zaczęła dużego turnieju od 30 lat.

Reprezentanci Polski po meczu ze Szwajcarią (fot. Getty) 4. Szwajcaria – Polska 1:1 (4:5 k.)

Znów Euro 2016, ale tym razem już faza pucharowa. Mecz pełen dramaturgii i zwrotów akcji. Po pierwszej połowie Polacy prowadzili 1:0 po golu Jakuba Błaszczykowskiego, który we Francji był w doskonałej formie. I gdy wydawało się, że czwarty mecz z rzędu zakończą z czystym kontem, pokazał się Xherdan Shaqiri. Jego gol zza pola karnego był jednym z najładniejszych trafień w turnieju.

W dogrywce Nawałka postanowił nie ryzykować, trzymał rywali w szachu. Ci atakowali, ale doskonale w bramce spisywał się Łukasz Fabiański. Gdyby nie on, i odrobina szczęścia, nie doszłoby do karnych. A w nich Polacy byli bezbłędni. I również za to umieściliśmy ten mecz w zestawieniu. Skuteczność pięć na pięć pozwoliła dostać się do najlepszej ósemki mistrzostw Europy. Kibice czekali na takie osiągnięcie od lat.

Reprezentanci Polski w meczu z Rumunią (fot. Getty) 3. Rumunia – Polska 0:3

Wielu ekspertów twierdziło, że był to najlepszy mecz reprezentacji Adama Nawałki. Na pewno najlepszy w drugiej połowie kadencji, którą możemy dzielić na "wczesnego" i "późnego Nawałkę".

U późnego Nawałki nie było już takiego entuzjazmu, takiej szczelnej obrony, ale był niesamowicie skuteczny Robert Lewandowski i to dzięki niemu mieliśmy awans na mundial 2018. Ale mecz w Bukareszcie stanowił chlubny wyjątek – to był perfekcyjny popis całej drużyny.

Przed meczem atmosfera była kiepska po "aferze hotelowej", brakowało kontuzjowanego Milika, a Rumunia była teoretycznie najsilniejszym rywalem w grupie. Była przecież losowana z 1. koszyka. Fabiański pozostał jednak prawie niezagrożony przez cały mecz. Obrona spisała się dobrze, pomoc bardzo dobrze, a atak z Lewandowskim – doskonale. Piotr Zieliński świetnie zastąpił Milika, a Kamil Grosicki rozegrał spotkanie, które będzie mógł pokazywać wnukom.

Bastian Schweinsteiger (L) i Robert Lewandowski (fot. Getty) 2. Niemcy – Polska 3:1

Jak to? Porażka w piątce najlepszych meczów? Wynik w tym przypadku zakłamuje rzeczywistość. Pod względem taktyki, to był najlepszy ze wszystkich 50 meczów reprezentacji Nawałki. Dobra, składna gra w defensywie i przemyślane, dobre kontrataki. Polacy mieli nawet więcej strzałów niż gospodarze. Brakowało jedynie szczęścia i skuteczności. Tym razem zimnej głowy w polu karnym rywali nie zachowywał Lewandowski.

Niestety, tym razem Loew miał do dyspozycji niemal najsilniejszy skład i zadecydowała po prostu różnica klas. Już po 20 minutach Niemcy prowadzili 2:0, ale to nie zraziło Polaków. Do przerwy było 1:2 (ach to dośrodkowanie "fałszem" Grosickiego), a spokojnie mógł być remis. Manuel Neuer był jednak tego dnia w trybie "mur nie do przebicia". Skończyło się 1:3, Polska spadła na drugie miejsce w grupie eliminacji, ale pokazała, że może walczyć jak równy z równym z najmocniejszymi.

Radość Adama Nawałki (L) i Sebastiana Mili w meczu z Niemcami (fot. Getty) 1. Polska – Niemcy 2:0

Wybór nie mógł być inny. Mecz – mit założycielski reprezentacji Nawałki. To nie było wybitne spotkanie Polaków. Niemcy zagrali w mocno osłabionym składzie, nam wielokrotnie sprzyjało szczęście, a w bramce cudów dokonywał Wojciech Szczęsny. Ale taktyczne decyzje selekcjonera się obroniły. Głęboka defensywa, kontry i umiejętne rozegranie stałych fragmentów. To zadecydowało o sukcesie.

Pierwsze w historii zwycięstwo z Niemcami, do tego z mistrzami świata (dokładnie 90 dni po finale mundialu 2014) rozpoczęło zwycięską passę kadry i jej wspinaczkę w rankingu FIFA. Gole Milika i Mili to jedne z najwspanialszych momentów polskiej piłki w XXI wieku.