tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kaml Stoch "królem nart". "Cenię tę nagrodę"

Kamil Stoch po raz drugi w karierze otrzymał tytuł "Króla nart". Nagrodę za wyniki w sezonie 2017/18 przyznali mu członkowie Forum Nordicum, w skład którego wchodzą dziennikarze specjalizujący się w narciarstwie klasycznym i biathlonie. Początek Pucharu Świata w skokach narciarskich w weekend 17-18 listopada. Transmisje w TVP!
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

Pogoda bez znaczenia. Tak powstaje śnieg na skoczni

Stoch, który wywalczył w poprzednim sezonie dwa medale olimpijskie i triumfował w Pucharze Świata, poprzednio wyróżniony został w 2014 roku. W latach 2001 i 2003 nagroda w skokach trafiała do Adama Małysza.

Mam w kolekcji wiele nagród za wyniki. Tę cenię sobie wysoko, bo to uznanie za sukcesy od dziennikarzy towarzyszących nam w zawodach i przekazujących relacje z nich – powiedział Stoch podczas uroczystości w austriackim Seefeld.

Martin Fourcade (fot. Getty Images) Miano "Króla" w biathlonie przypadło Francuzowi Martinowi Fourcade. W konkurencjach biegowych uhonorowani zostali Norweżka Marit Bjoergen oraz Szwajcar Dario Cologna. Specjalne nagrody za długoletnią wspaniałą karierę otrzymali Bjoergen oraz jej rodak biathlonista Ole Einar Bjoerndalen, którzy po ostatnim sezonie rozstali się ze sportem.

Choć rzadko miałam okazję, to lubiłam startować w Polsce. Na zawsze zapamiętam ogromny bukiet czerwonych róż, które otrzymałam po zawodach na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. To połączenie śnieżnej bieli i czerwieni kwiatów było czymś niesamowitym – powiedziała Bjoergen.

W Seefeld, mieście przyszłorocznych mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych, wiedzą o narciarstwie klasycznym i biathlonie podzieliło się 86 dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych z Austrii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoch.

Gośćmi Forum Nordicum byli także prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper, sekretarz generalna FIS Sarah Lewis, dyrektorzy konkurencji: skoków, biegów oraz kombinacji norweskiej, a także przedstawiciele Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU).

Kolejne Forum Nordicum gościć będzie w 2019 włoska Anterselva. Forum Nordicum powołali do życia w 1980 roku Austriak Willi Ahstl oraz Niemcy Werner Kirchhofer i Bruno Morawetz. W 2015 roku to Szklarska Poręba zaprosiła, z inicjatywy Klubu Dziennikarzy Sportowych, grono przedstawicieli mediów, jako pierwsza polska miejscowość.

"Tajemnice sportu". Producja śniegu na skoczni w Wiśle-Malince

podobne informacje

Puchar Świata w Sapporo: znamy skład reprezentacji Polski [transmisja, na żywo, gdzie oglądać]

Puchar Świata i Puchar Narodów: konkurs indywidualny w Zakopanem

Puchar Świata w Zakopanem: triumf Stefana Krafta, Polacy najgorzej od dekady

Puchar Świata w Zakopanem: słaby występ Polaków w pierwszej serii. Kamil Stoch odpadł