tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

FIS wprowadza nowinkę we wiązaniach. Polacy odpowiadają... rękawiczkami

Od najbliższego sezonu na wiązaniach skoczków narciarskich montowane będą specjalne czujniki, które będą zbierać dane dotyczące m.in. rozbiegu, wybicia, pozycji lotu. O decyzji poinformował na Forum Nordicum w Seefeld dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer.
Od lewej: Maciej Kot, Stefan Hula, Kamil Stoch, Piotr Żyła

STOCH "KRÓLEM NART"

Jak tłumaczył, dzięki temu rozwiązaniu wszystkim będzie łatwiej zrozumieć tę dyscyplinę. – Dzięki temu odkryjemy sekret dobrego albo złego skoku – powiedział Hofer.

Czujniki ważą 10 gramów i są wielkości pudełka zapałek. Dzięki nim trenerzy, sportowcy i kibice uzyskają dostęp do informacji dotyczących wykonania przez zawodnika rozbiegu, wybicia z progu, pozycji w locie oraz lądowania. To może wpłynąć na zmiany w treningach poszczególnych sportowców i poprawić bezpieczeństwo skoczni.

Do tych danych wglądu nie będą jednak mieli telewidzowie. Zobaczą oni jedynie prędkość na progu, po 20 metrach lotu i podczas lądowania.

"Tajemnice sportu". Producja śniegu na skoczni w Wiśle-Malince

Biało–czerwoni natomiast począwszy od tego sezonu będą korzystać z nowych rękawiczek. – Szkoleniowcy cały czas pracują nad ulepszeniem warunków aerodynamicznych, które przełożą się na poprawę prędkości. Opracowują nowe szczegóły, nieuregulowane przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Szukamy nowych możliwości. Te rękawiczki przeszły pomyślnie sprawdzian dokonany przez działaczy FIS w czasie zawodów Letniej Grand Prix w Klingenthal – powiedział prezes PZN Apoloniusz Tajner.Zadowolony z kontraktu jest także trener reprezentacji Polski Stefan Horngacher. – Cieszę się, że będziemy mieć rękawiczki optymalnie spełniające oczekiwania zawodników – powiedział szkoleniowiec, który dwukrotnie był w siedzibie producenta w Metzingen, gdzie osobiście konsultował szczegóły.

Z nowych rękawiczek, z których każda jest szyta ręcznie ze specjalnego materiału, korzystać będą w zbliżającym się sezonie nie tylko skoczkowie, lecz także członkowie pozostałych kadr narodowych PZN.

MŚ weteranów w Szczyrku: najstarsi skoczkowie świata. "Póki odepchnę się od belki..."

podobne informacje

Andreas Stjernen mistrzem Norwegii. Robert Johansson na podium, mimo upadku

Skoki, piłka nożna i więcej. Niedziela z TVP Sport. Sprawdź plan!

Rosja pręży się do skoków. Niezwykła nastolatka

PŚ w skokach: tureckie Erzurum we wstępnym kalendarzu na sezon 2019/20