tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polscy siatkarze nie mogą odpuścić występu w Pucharze Świata? W puli punkty do rankingu FIVB

W przyszłym roku polskich siatkarzy czeka maraton startów. Część kibiców i ekspertów sugeruje, że mistrzowie świata powinni odpuścić występ w październikowym Pucharze Świata. To może jednak spowodować poważne konsekwencje, w postaci trudniejszej drogi do kolejnych dużych imprez.
Polskich siatkarzy w przyszłym roku czeka kilka ważnych turniejów (fot. PAP)

"Wszystkie ręce na pokład". Szeroka kadra ważnym elementem w 2019 roku

Opublikowane przed kilkoma dniami szczegóły przyszłorocznego Pucharu Świata wzbudziły niemałe kontrowersje. Zgodnie z informacjami podanymi przez Międzynarodową Federację Siatkarską (FIVB) i federację japońską (JVA) start turnieju zaplanowany został na 1 października 2019 roku. Ten termin jest niekorzystny przede wszystkim dla zespołów z Europy. Dwa dni przed początkiem zmagań w Japonii rozegrany zostanie... finał ME.

Zwyczajowo w Pucharze Świata udział biorą trzy lub cztery zespoły reprezentujące "Stary Kontynent". Istnieje więc spore ryzyko, że jedna z najlepszych drużyn czempionatu, który wspólnie zorganizują Słowenia, Francja, Holandia i Belgia, będzie mieć ogromne problemy z kalendarzem. Przelot z Europy do Azji zajmuje kilka godzin, a do tego dochodzi kwestia aklimatyzacji w innej strefie czasowej. W tym wszystkim trudno będzie znaleźć czas na treningi.

Polacy we wrześniu obronili tytuł mistrzów świata i zapewnili sobie udział w Pucharze Świata (fot. Getty)

Wcześniej siatkarzy czekają jeszcze kwalifikacje do igrzysk olimpijskich oraz mordercza Liga Narodów. Podczas tych drugich rozgrywek zespoły w ciągu pięciu tygodni rozegrają piętnaście spotkań, a sześć najlepszych wystąpi jeszcze w turnieju finałowym. Nasuwa się więc pytanie, czy kolejny start w tak intensywnym sezonie ma jakikolwiek sens.

Zgodnie z zasadami awansu na igrzyska olimpijskie w Tokio przyszłoroczny Puchar Świata nie będzie jedną z opcji wywalczenia awansu. Tym samym zdecydowanie spadł jego prestiż, choć wciąż jest to turniej obsadzony niezwykle mocno. Grają w nim m.in. mistrz świata i najlepsze drużyny poszczególnych kontynentów. Zawody, które goszczą w Japonii nieprzerwanie od 1977 roku, są też okazją do wzbogacenia się. Federacja do tej pory nagradzała wyłącznie zawodników za indywidualne osiągnięcia. Biorąc pod uwagę aktualne zmiany należy się spodziewać, że w przyszłym roku gratyfikacje otrzymają też najlepsze zespoły.

Bartosz Kurek został wybrany MVP tegorocznych mistrzostw świata (fot. Getty)

Najbardziej istotna jest jednak kwestia rankingu światowego. Do tej pory FIVB zaliczał rezultaty Pucharu Świata do klasyfikacji. Ma ona istotny wpływ w przypadku kwalifikacji do wszystkich imprez mistrzowskich. Na jego podstawie reprezentacje są m.in. przydzielane do turniejów kwalifikacyjnych do IO oraz do grup w zawodach olimpijskich. Za triumf w PŚ można "zarobić" sto punktów, czyli dokładnie tyle, ile za złoty medal igrzysk i mistrzostw świata. Im niższa pozycja w rankingu, tym trudniejsi rywale w walce o występ w kolejnych imprezach mistrzowskich.

Teoretycznie Polacy mogą zadecydować o wysłaniu do Japonii rezerwowego składu. Tutaj do głosu znów może dojść FIVB. W regulaminie tegorocznej Ligi Narodów znalazł się zapis, że w składzie każdego zespołu musi znaleźć się co najmniej dziewięciu siatkarzy, którzy uczestniczyli w poprzedniej dużej imprezie. Nie należy więc wykluczać, że federacja zdecyduje się na zmianę regulaminu Pucharu Świata, aby uniknąć obniżenia rangi swojego flagowego "produktu".

Historyczna, pierwsza edycja rozegrana została w 1965 roku w Polsce. Biało-czerwoni trzykrotnie stanęli na podium – ostatni raz w 2015 roku, zajmując trzecie miejsce.

Najbliższe turnieje siatkarskie z udziałem polskich reprezentacji (wszystkie w TVP):
– Liga Narodów kobiet i mężczyzn w latach 2019-2021
– Mistrzostwa Europy 2019 mężczyzn w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii
– Mistrzostwa Europy 2019 kobiet w Polsce, na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech
– Turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio

Bartosz Kurek kończy finał – Polacy mistrzami świata! [komentarz Piotra Dębowskiego]
Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska
Radość ekspertów po złocie Polaków. "Teraz nawet rolnik nie szuka żony"
Fabian Drzyzga po mistrzostwach świata: finał z Brazylią był jednym z najłatwiejszych w karierze
Niesamowite emocje komentatorów! Piotr Dębowski i Grzegorz Szymański w akcji

podobne informacje

Gdzie obejrzeć mecze siatkarzy? Zobacz plan transmisji na Rio