tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Najlepsi z najlepszych. Wybierz polskiego lekkoatletę roku

Sezon 2018 był kolejnym bardzo udanym dla polskich lekkoatletów. Na mistrzostwach Europy w Berlinie biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. 12-krotnie stawali na podium, w tym aż siedem razy na jego najwyższym stopniu. Udowodnili, że są europejską potęgą. Dla którego z biało-czerwonych ten sezon był najbardziej udany? Zapraszamy do głosowania na polskiego lekkoatletę roku.
(fot. Getty Images)

Czas wyróżnić najlepszych lekkoatletów. Złote Kolce 2018 w TVP Sport

Anita Włodarczyk – pierwszy raz od 2014 roku ani razu w sezonie nie rzuciła powyżej 80 metrów. Mimo to zdecydowanie prowadzi na listach IAAF. Wywalczyła złoty medal na sierpniowych mistrzostwach Europy w Berlinie. Sezon zakończyła drugim miejscem na Pucharze Kontynentalnym w Ostrawie.

Paulina Guba – dołączyła do grupy znakomitych polskich kulomiotów. Zaskoczyła na mistrzostwach Europy, gdzie wynik 19,33 metra pozwolił jej na sensacyjne wywalczenie złotego medalu. Najlepszy rezultat osiągnęła miesiąc wcześniej. 19,38 metra z Cetniewa pozwoliło jej na zajęcie piątego miejsca na światowych listach.

Justyna Święty-Ersetic – jedna z największych wygranych mistrzostw Europy w Berlinie. Do złotego medalu w biegu indywidualnym na 400 metrów dołożyła także zwycięstwo w sztafecie. Wcześniej triumfowała również na Memoriale Kusocińskiego. Reprezentowała Europę na Pucharze Kontynentalnym, gdzie była szósta.

Sofia Ennaoui – rok otworzyła czwartym miejscem w Chorzowie, a potem… było już tylko lepiej. Zabłysnęła na mistrzostwach Europy, podczas których wywalczyła srebrny medal w biegu na 800 metrów. Biegła w finale Diamentowej Ligi – tam zajęła siódme miejsce.

Wojciech Nowicki – zdominował rywalizację w rzucie młotem. 81,85 metra z Szekesfehervar pozostało najlepszym wynikiem na światowych listach. Do końca utrzymywał stabilną, bardzo wysoką formę. Pewnie wygrał mistrzostwo Europy w Berlinie.

Michał Haratyk – polscy kulomioci udowodnili, że wciąż są częścią światowej czołówki. Został mistrzem Europy. W Berlinie pchnął 21,72 metra. Wystartował w finale Diamentowej Ligi. Zajął tam siódme miejsce.

Adam Kszczot – od dawna było wiadomo, że biega jak profesor. Udowodnił to podczas mistrzostw Europy. Po znakomitym finiszu triumfował. Na dystansie 800 metrów na kontynencie nikt nie był w stanie go pokonać. Zakwalifikował się do finału Diamentowej Ligi. Do Brukseli jednak nie pojechał ze względu na kontuzję.

Marcin Lewandowski – znakomicie radzi sobie zarówno na 800, jak i 1500 metrów. Na mistrzostwach Europy wystartował na dłuższym z dystansów. W Berlinie zdobył srebrny medal. Drugi był też na finale Diamentowej Ligi w Brukseli. Tam, pod nieobecność Kszczota, wystartował na 800 metrów.

Kto jest najlepszym polskim lekkoatletą roku?
Kto jest najlepszym polskim lekkoatletą roku?
  • 7.0%Sofia Ennaoui
  • 3.7%Paulina Guba
  • 4.0%Michał Haratyk
  • 12.9%Adam Kszczot
  • 3.3%Marcin Lewandowski
  • 4.1%Wojciech Nowicki
  • 51.3%Justyna Święty-Ersetic
  • 13.7%Anita Włodarczyk
Kapitalny finisz Święty-Ersetic. Polka mistrzynią Europy!
Lewandowski ze srebrem! Upragniony medal Polaka
ME w Berlinie: srebrny medal Sofii Ennaoui
Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Sztafeta 4x400m kobiet (finał): Polki ze złotym medalem
ME w Berlinie: złoty medal Anity Włodarczyk

podobne informacje

Watykan ma reprezentację lekkoatletyczną. Od małych marzeń do igrzysk olimpijskich?

Znamy wyniki plebiscytu na Sportowca Roku. Bartosz Kurek lepszy od Kamila Stocha

Polska oszczepniczka: będę trenować także w Wigilię

Lekkoatletyczny hit w Mińsku. USA zmierzy się z Europą