tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Szwedzkie narciarki zrezygnowały ze startu w Tour de Ski

Najlepsze szwedzkie biegaczki narciarskie zrezygnowały ze startu w cyklu Tour de Ski. Uznały, że byłyby to dla nich zbyt wyczerpujące zawody przez mistrzostwami świata w austriackim Seefeld, które rozpoczną się sześć tygodni później.
Charlotte Kalla (fot. Getty)

Igrzyska 2026: Calgary może wycofać kandydaturę

Na konferencji prasowej w Sztokholmie zwołanej przez Szwedzką Federacją Narciarską dla przedstawienia planów na nadchodzący sezon, po przejściu do punktu poświęconemu TdS zapanowała konsternacja. Nieoczekiwanie wszystkie biegaczki kadry A powiedziały, że zrezygnowały ze startu.

Powodem, jak wyjaśniły, jest terminarz. TdS rozegrany zostanie w dniach 29 grudnia – 6 stycznia, natomiast pierwsza konkurencja MŚ zaplanowana jest na 21 lutego.

Trzykrotna złota medalistka olimpijska i triumfatorka TdS w sezonie 2007/2008 Charlotte Kalla wyjaśniła, że start w tej wyczerpującej imprezie byłby dla niej zbyt ryzykowny ze względu na obciążenia i możliwość zachorowania przed mistrzostwami, które są jej głównym celem, a być może ostatnimi w karierze.

– Imprezy są zbyt blisko czasowo. Obawiam się przemęczenia i osłabienia organizmu, a w efekcie infekcji lub przeziębienia. Zastanawiam się też nad dalszym ciągiem kariery i nie wykluczam, że nadchodzący sezon będzie moim ostatnim, dlatego start w MŚ jest priorytetem – powiedziała 31-letnia biegaczka.

Podobne zdanie ma mistrzyni olimpijska w sprincie z Pjongczangu Stina Nilsson: – Trzymam się swojego planu, który z góry wykluczał w tym sezonie start w TdS.

Stina Nilsson (fot. Getty) Z występu zrezygnowały również pozostałe biegaczki pierwszej reprezentacji m.in. Ida Ingemarsdotter i Ebba Andersson. Kierownik reprezentacji Szwecji w biegach narciarskich Johan Seres nie ukrywał zaskoczenia i rozczarowania.

– TdS to najważniejsze z komercyjnego punktu widzenia zawody dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, a także dla kibiców. Kiedy przed dwoma laty startowały w nich Kalla i Nilsson, w Szwecji była wyższa oglądalność niż podczas MŚ w Lahti. Teraz trudno będzie na to liczyć, ponieważ dla szwedzkiej publiczności te amputowane zawody staną się znacznie mniej interesujące – ocenił.

– W Norwegii sytuacja jest inna. Tam biegaczki wręcz się biją się o miejsce w TdS i wystartują w nim wszystkie najlepsze zawodniczki z Therese Johaug na czele. W tej sytuacji Szwecję będą reprezentować inne, mniej znane biegaczki, które jednak w ten sposób otrzymają szansę na pokazanie się przed MŚ – dodał.

Wieloetapowy cykl Tour de Ski organizowany jest od sezonu 2006/07. Na miano jego królowej zapracowała Justyna Kowalczyk, która wygrała go cztery razy z rzędu (2010-2013). Takim wyczynem nie może się pochwalić nikt inny. Wśród mężczyzn cztery zwycięstwa odniósł też Szwajcar Dario Cologna, ale nie rok po roku.

podobne informacje

Plan transmisji z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym [na żywo, online]

PŚ w biegach narciarskich: Nilsson i Skar najlepsi w Dreźnie

Świetny bieg na morderczym etapie. Oestberg wygrała Tour de Ski

Tour de Ski: Dario Cologna nie pobiegnie na Alpe Cermis