tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Łódź gospodarzem ME siatkarek. Turniej rozszerzony i bez kombinacji

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) poinformował, że jednym z miast-gospodarzy mistrzostw Europy kobiet w 2019 roku będzie Łódź. Powiększony turniej zorganizują w sumie cztery kraje. Transmisje ME siatkarzy i siatkarek w Telewizji Polskiej.
Martyna Grajber (fot. Tytus Żmijewski/PAP)

Losowanie LM w cieniu nagród. Kurek z szansą na tytuł

O tym, że przyszłoroczny czempionat będzie gościł w Polsce, wiadomo było od ponad roku. Wczoraj wieczorem PZPS podał, że "polska" część turnieju rozegrana zostanie w Łodzi. Należy przypuszczać, że obiektem meczowym będzie Atlas Arena. Obok Polek funkcję gospodyń będą pełnić Turczynki, Słowaczki i Węgierki. Mężczyźni o medale rywalizować będą we Francji, w Belgii, Holandii i Słowenii.

Po raz pierwszy w historii w turniejach o mistrzostwo Europy grać będą aż 24 reprezentacje. Obok czterech gospodarzy i ośmiu najlepszych drużyn poprzednich ME będą to zespoły wyłonione z eliminacji. Tym samym w finałach wystąpią kraje, które na co dzień nie kojarzą się z siatkówką. Awans zapewniony mają już m.in. Estończycy i Rumuni oraz Portugalki i Greczynki.

Format turnieju z pewnością spodoba się tym, którzy nie lubią liczenia punktów. Europejska federacja zwyczajowo przygotowuje mniej skomplikowane zasady niż te, które proponuje FIVB. Na początek ME rozegrana zostanie faza grupowa. Uczestnicy będą podzieleni na cztery sześciozespołowe grupy. Awans do kolejnej fazy wywalczą cztery najlepsze ekipy uwzględniając kolejno liczbę zwycięstw, liczbę punktów, ratio setów i ratio małych punktów.

Bartosz Kurek we wrześniu poprowadził Polaków do złotego medalu mistrzostw świata (fot. Getty) W przeciwieństwie do mistrzostw świata nie będzie kolejnych faz grupowych. Szesnaście drużyn awansuje do 1/8 finału i od tego etapu rywalizacja będzie toczyć się systemem pucharowym. Nie pozostawiono więc miejsca na kombinacje, bo przegrany odpadnie z walki o medale.

Podczas poprzednich ME Polacy – gospodarze – przegrali w barażu ze Słowenią i zajęli dziesiątce miejsce. Podobnie zaprezentowały się Polki, które w walce o ćwierćfinał mistrzostw w Azerbejdżanie i Gruzji uległy Turcji. Tytuły wywalczyli Rosjanie i Serbki.

Najbliższe turnieje siatkarskie z udziałem polskich reprezentacji (wszystkie w TVP):
– Liga Narodów kobiet i mężczyzn w latach 2019-2021
– Mistrzostwa Europy 2019 mężczyzn w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii
– Mistrzostwa Europy 2019 kobiet w Polsce, na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech
– Turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio
– Mistrzostwa Europy 2021 mężczyzn (wraz z eliminacjami)
– Mistrzostwa Europy 2021 kobiet (wraz z eliminacjami)

Mistrzowie świata w siatkówce docenieni. Milionowe nagrody od ministra Bańki
Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska
Idea ważniejsza niż zwycięstwo. Wspomnienie Agaty Mróz

podobne informacje

ME siatkarek: Serbia rozbiła Turcję w półfinale

ME siatkarek: Holenderki pierwszymi finalistkami

Nawrocki: Turczynki wciąż jednym z faworytów turnieju

Przed ME siatkarek. Polki celują w ćwierćfinał