tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Next Gen ATP Finals: turniej pełen rewolucji. Hubert Hurkacz wśród młodych gwiazd

Zanim w Londynie rozpoczną się kończące sezon ATP Finals, aspirujący do gry w mastersie tenisiści zmierzą się z Mediolanie. Wśród ośmiu zawodników, urodzonych najpóźniej w 1997 roku, znajdzie się Hubert Hurkacz. Sklasyfikowany na 79. miejscu Polak, zagra w turnieju, w którym zasady są nieco inne niż zwykle.
Hubert Hurkacz (Fot. Getty)

Założeniem Next Gen ATP Finals jest nie tylko rywalizacja najlepszych młodych zawodników, ale także przetestowanie rewolucyjnych rozwiązań. Pierwsza edycja została rozegrana w ubiegłym roku. Triumfował Chung Hyeon.

Stefanos Tsitsipas (Fot. Getty) Tenisiści walczyć będą w formacie do trzech wygranych setów, ale co ważne – każdy set rozgrywany będzie tylko do czterech wygranych gemów! Przy stanie 3:3 o zwycięstwie decydować będzie tie-break.

Kolejną zmianą jest brak przewag. Przy 40:40 rozgrywany będzie decydujący punkt. Sporo problemów tenisistom może sprawić inna zmiana. Jeżeli po serwisie piłka spadnie na drugą stronę po taśmie, to nie będzie obowiązywać zasada powtarzania punktu. Gra ma toczyć się dalej.

Znacznie rozszerzona zostanie wideoweryfikacja. Tenisiści nie tylko będą mogli sprawdzać decyzje sędziego za pomocą systemu Hawk-Eye, ale również korzystać z zapisu kamer wokół kortu. Po raz pierwszy zawodnicy będą mogli się np. upewnić, czy piłka po raz drugi dotknęła kortu.


Rywalizacja toczyć się będzie na specyficznie wyglądającym korcie, pozbawionym linii deblowych. Co prawda realnie wiele to nie zmienia, ale zarówno tenisistom, jak i kibicom przyzwyczajenie się chwilę na pewno zajmie. Oprócz Hurkacza w turnieju wystąpią: Stefanos Tsitsipas, Alex de Minaur, Frances Tiafoe, Taylor Fritz, Andriej Rublow i Jaume Munar.

Podobnie jak w seniorskim mastersie, tenisiści zostaną podzieleni na dwie grupy. Awans wywalczy dwóch najlepszych, którzy w półfinałach zmierzą się "na krzyż". Początek turnieju w Mediolanie we wtorek, 6 listopada.

Nie trzeba być "bad boyem", aby osiągać sukces

podobne informacje

Podcast tenisowy "As": Iga Świątek za szybko chciała skończyć mecz

Australian Open: rywal Huberta Hurkacza wśród rekordzistów. Ivo Karlović najstarszym zwycięzcą meczu

Australian Open. Hubert Hurkacz – Ivo Karlović. Przeklęte tie-breaki

Ranking ATP: Hubert Hurkacz na najwyższym miejscu w karierze