tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Football Leaks: te 16 zespołów miałoby stworzyć europejską "Superligę"

Europejska "Superliga" to pomysł siedmiu wielkich klubów, który zrodził się "za plecami" szefów UEFA. Dziennikarze Football Leaks dotarli do wstępnej, planowanej listy 16 uczestników pierwszej edycji. 11 nich miałoby zagwarantowane uczestnictwo w rozgrywkach przez pierwsze... 20 lat.
Gareth Bale w finale LM 2018 (fot. Getty)

Znany piłkarz kilka lat temu przewidział powstanie "Superligi"

Siedem klubów, które dyskutowały nad utworzeniem tzw. Superligi to: AC Milan, Arsenal, Barcelona, Bayern Monachium, Juventus, Manchester United i Real Madryt.

Grupę tzw. założycieli miałoby tworzyć 11 klubów. Poza powyższą siódemką, jeszcze Chelsea, Liverpool, Manchester City i Paris Saint-Germain. Ta jedenastka miałaby zagwarantowany udział w rozgrywkach przez pierwsze 20 sezonów.

Robert Lewandowski (Ś) w meczu z Realem Madryt (fot. Getty) Pozostałe pięć klubów to tzw. "początkowi goście". W tym gronie są Atletico Madryt, Borussia Dortmund, Inter Mediolan, Olympique Marsylia i AS Roma.

Oznacza to, że do Superligi zaproszenia nie dostałyby takie zespoły jak choćby Tottenham, Olympique Lyon, Sevilla, Valencia, Schalke czy Napoli.

"Superliga bez spadku dla 11 klubów-założycieli już na starcie nie miałaby sportowej uczciwości, pomijając czystą chciwość i arogancję całego pomysłu. To prywatny klub biznesmenów, a nie prawdziwa rywalizacja. Żadnego ryzyka, żadnych dramatów, żadnej wiarygodności. Nie, dziękuję" – tak pomysł europejskich bogaczy skomentował Henry Winter. Wpis szefa sportu w "The Times" na Twitterze polubiło ponad 20 tysięcy internautów.

podobne informacje

Superliga tenisistów stołowych: najlepszy zawodnik ubiegłego sezonu wraca do PKS Kolping Frac Jarosław

Superliga tenisistów stołowych: Dartom Bogoria wraca na prowadzenie

Prezydent UEFA odniósł się do Superligi. "Musimy myśleć o Polsce"

Superliga Chin: klub Mierzejewskiego spada z ligi, a miał grać w pucharach