tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Słynni kolarze apelują o pomoc dla Ryszarda Szurkowskiego

Michał Kwiatkowski, Maja Włoszczowska, Rafał Majka i wielu innych znanych kolarzy zaapelowało poprzez portale społecznościowe o pomoc dla legendy tej dyscypliny sportu Ryszarda Szurkowskiego, sparaliżowanego od blisko pięciu miesięcy.
Michał Kwiatkowski (fot. Getty Images)

Kolarski świat zjednoczony. Wszyscy chcą pomóc Ryszardowi Szurkowskiemu

– Szybkiego powrotu do zdrowia Panie Ryszardzie! Jestem w Pana drużynie, pomożemy! – napisał na Twitterze Kwiatkowski, załączając hasztag #zbiorkadlamistrza.

– Znając mistrza, wróci do formy szybciej niż niejeden nastolatek. Pomóżmy mu w tym – to z kolei apel Włoszczowskiej.

– Potrzebne wsparcie dla Pana Ryszarda Szurkowskiego! Wspieram go całym sercem, bo jest dla mnie wzorem do naśladowania! – podkreślił Majka.

Słów wsparcia ze strony środowiska kolarskiego jest więcej. Pojawiły się propozycje leczenia Szurkowskiego z różnych ośrodków medycznych w Polsce. Pomoc zadeklarowała również m.in. spółka PKN Orlen.

– Fundacja PKN ORLEN włączy się w pomoc w rehabilitacji Pana Ryszarda Szurkowskiego. Bardzo dziękuję – napisał na Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Szurkowski uległ wypadkowi 10 czerwca podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed nim przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę.

W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą od trzech miesięcy kontynuuje w Konstancinie.

Wypadek w Kolonii był dla wielu tajemnicą poliszynela. Koledzy z peletonu, znajomi, lekarze, dziennikarze zachowali solidarność, nie informując o dramacie opinii publicznej, o co prosiła rodzina i sam Szurkowski. Zmienił on jednak zdanie po wizycie w szpitalu w Konstancinie komentatora Eurosportu Krzysztofa Wyrzykowskiego, którego zna od 45 lat. W poniedziałek wieczorem media podały informację o dramacie mistrza.

Szurkowski postanowił zabrać głos, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny. Przyjaciele i media organizują akcję zbierania pieniędzy na rehabilitację w ośrodku w Kamieniu Pomorskim. Jest nadzieja, że dzięki najnowocześniejszych urządzeniom, jak egzoszkielet i lokomat, Szurkowski ponownie stanie na nogi.

72-letni obecnie Szurkowski to najlepszy polski kolarz w historii, mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Interesowały się nim najlepsze grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu Polacy sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym. Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11). Ostatnio prowadził sklep rowerowy na warszawskiej Woli.

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

podobne informacje

Karpacki Wyścig Kurierów. Poznaliśmy wstępną trasę Wyścigu Kurierów 2019

Vuelta a Espana w 2020 roku wystartuje w Holandii

Puchar Świata w kolarstwie torowym: Maksel siódmy w wyścigu na 1 km

Prezes PZKol: nie ma pieniędzy, sponsora, księgowej... Są długi