tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Katar podzieli się mundialem? Szef FIFA przyznaje: "nie jest to idealne"

Mistrzostwa świata w Katarze w 2022 roku stoją przed poważnym wyzwaniem. Prezydent FIFA, Gianni Infantino przyznał, że turniej może potrwać maksymalnie 28 dni, a to rodzi poważne utrudnienia w organizacji mundialu w tym niewielkim kraju. Pojawia się nawet opcja przeniesienia części spotkań do sąsiadujących państw.
Organizacja mundialu w Katarze rodzi poważne problemy (fot. Getty Images)

Lewandowski przebił Zlatana. Następny na liście... Thierry Henry

FIFA jeszcze nie zdecydowała, czy w Katarze dojdzie do poszerzenia mundialu z 32 do 48 drużyn. Ostateczne ustalenia w tej sprawie mają zapaść na kongresie w marcu 2019 roku.

Ze względu na klimat w Katarze turniej ma zostać rozegrany w listopadzie i grudniu 2022 roku (źródła FIFA donosiły o możliwości rozegrania finału 18 grudnia). Europejskie kluby mocno sprzeciwiały się rozgrywaniu zawodów w tym okresie ze względu na napięty terminarz ligowy. Stąd też brak możliwości wydłużenia mundialu w listopadowym terminie, co przyznał Infantino w rozmowie z dziennikarzami.


To rodzi poważne utrudnienia. Po pierwsze ekspansja MŚ do 38 drużyn stoi pod znakiem zapytania. W ciągu 28 dni odbyłoby się 80 spotkań. Oznacza to, że w niektóre dni jednocześnie rozgrywano by sześć meczów. – Nie możemy wydłużyć turnieju. Rozgrywanie większej ilości spotkań nie jest idealne – potwierdził szef FIFA.

Z tego względu pojawiła się koncepcja przeniesienia części spotkań do innego – sąsiadującego kraju. Infantino podkreślił jednak, że istnieje na to "niewielka szansa". Może to być związane z kryzysem dyplomatycznym Kataru, który graniczy z Arabią Saudyjską, a także znajduje się w bliskiej odległości od Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Państwo to jest oskarżane o terroryzm przez swoich sąsiadów. Z tego względu poważnie utrudniony jest np. ruch lotniczy w regionie. Antykatarska koalicja zablokowała swoją przestrzeń powietrzną dla wszelkich lotów z tego kraju. Można zatem założyć, że rządy Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie będą chciały pomóc Katarowi we współorganizacji mundialu.


W 2026 mistrzostwa świata rozegrane zostaną w Ameryce Północnej. USA, Kanada i Meksyk będą gościć turniej, w którym na pewno zagra 48 drużyn.

"Okiem redakcji". Spore zamieszanie wokół Infantino

podobne informacje

FIFA zaskakuje. Mundial w 2022 roku nie tylko w Katarze?

Infantino: jest zgoda na powiększenie mundialu 2022

"Atak na piłkarzy Boca Juniors odwetem mafii". Echa wydarzeń w Buenos Aires

Mundial bez piłkarzy Barcelony, Realu czy Bayernu? FIFA grozi klubom w sprawie Superligi