tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kadra bez Kamila Łączyńskiego, Łukasz Koszarek na ratunek?

Kamil Łączyński zmaga się z poważnym problemem biodra i wszystko wskazuje na to, że nie zagra w dwóch najbliższych meczach reprezentacji Polski z Holandią (29.11) i Włochami (2.12). W związku z tym jest duża szansa na powrót do kadry Łukasza Koszarka. Transmisja obu spotkań w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Łukasz Koszarek (fot. Getty Images)

Gortat: moje decyzje są ważne w postrzeganiu Polaków w USA

Koszarek zawiesił karierę reprezentacyjną po meczu z Węgrami w lutym tego roku. Był w szerokim składzie na ostatnie spotkania, ale w porozumieniu ze sztabem szkoleniowym nie przyjechał na zgrupowanie.

Pod jego nieobecność dobrze grał Łączyński, który we Włoszech trafiał ważne rzuty za trzy, a z Chorwacją świetnie podawał w kluczowych momentach i w sumie zanotował sześć asyst. Zwycięstwo nad drużyną z Bałkanów sprawiło, że biało-czerwoni mają duże szanse na awans do mistrzostw świata. Jak na razie w turnieju tej rangi zagrali tylko raz – w 1967 roku.

El. MŚ: Polska – Chorwacja: znakomita akcja duetu Kamil Łączyński – Adam Hrycaniuk Zabieg potrzebny od zaraz

Łączyński ma naderwane mięśnie biodrowo-lędźwiowy i grzebieniowy i powinien jak najszybciej przejść zabieg. Problem w tym, że wcześniej urazu stawu skokowego nabawił się jego zmiennik w Anwilu Włocławek Vladimir Mihailović. "Łączka" gra na środkach przeciwbólowych, choć sporo ryzykuje.

Reprezentant Polski chce pomóc Anwilowi jeszcze w dwóch najbliższych meczach – z AZS Koszalin w Energa Basket Lidze i z Banvitem B.K. w Lidze Mistrzów. Później przejdzie zabieg, po którym będzie pauzował od czterech do sześciu tygodni. Nie będzie więc szans na pomoc reprezentacji.

Chciałbym przyjechać na zgrupowanie, ale chyba nie dam rady. Niestety – ubolewa rozgrywający mistrzów Polski.

W takim wypadku Mike Taylor spróbuje pewnie namówić Koszarka do powrotu, choć ten też ma napięty terminarz – jego Stlemet Enea BC Zielona Góra oprócz EBL, rywalizuje także w wymagającej lidze VTB.

El. MŚ 2019, Włochy – Polska: piękny rzut niemal z połowy Kamila Łączyńskiego Jeszcze nie wiem czy zagram w najbliższych meczach. Na razie tylko raz rozmawiałem ze sztabem szkoleniowym i jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Dużo zależy też od tego jak się będę czuł – powiedział nam Koszarek.


Inni bez doświadczenia

W szerokim składzie na mecze z Holandią i Włochami znalazło się aż sześciu rozgrywających, ale oprócz Koszarka i Łączyńskiego, tylko AJ Slaughter ma doświadczenie reprezentacyjne. Poza tym nigdy nie wiadomo czy Amerykanin zjawi się na zgrupowaniu – w pierwszej fazie eliminacji nie zagrał w żadnym spotkaniu.

Poza nimi są 21-letni Marcel Ponitka, 19-letni Łukasz Kolenda i 24-letni Jakub Schenk. Powołanie dla tego ostatniego to raczej nagroda za niezłe występy w Kingu Szczecin, niż realna szansa gry w ważnych meczach.

El. MŚ: Polska – Chorwacja (skrót) Lepiej pod koszem

Podczas ostatniego okienka na mecze reprezentacyjne trener Taylor miał dużo większy problem z graczami podkoszowymi. Tym razem jest lepiej. Zdrowi są już Maciej Lampe, Adam Łapeta i Przemysław Karnowski. Powołani zostali też Krzysztof Sulima i Adam Hrycaniuk, którzy zagrali ostatnio z Włochami i Chorwacją.

Polacy na razie zajmuję trzecie, premiowane awansem, miejsce w grupie J eliminacji mistrzostw świata. Przed nimi jeszcze spotkania z Holandią (wyjazd, 29.11.2018, 20:00), Włochami (dom, 2.12.2018, 20:15), Chorwacją (wyjazd, 22.02.2018) i Holandią (dom, 25.02,2018).

Mike Taylor powołał 24 zawodników do szerokiego składu na najbliższe mecze. Na zgrupowanie przyjedzie 14, a w składzie meczowym znajdzie się 12.

Szeroki skład reprezentacji Polski na mecze z Holandią i Włochami:

Rozgrywający


1. Łukasz Kolenda, Trefl Sopot
2. Łukasz Koszarek, Stelmet Enea BC Zielona Góra
3. Kamil Łączyński, Anwil Włocławek
4. Marcel Ponitka, Arka Gdynia
5. Jakub Schenk, King Szczecin
6. AJ Slaughter, ASVEL Lyon-Villeurbanne (Francja)

Rzucający

7. Karol Gruszecki, Polski Cukier Toruń
8. Michał Michalak, Anwil Włocławek
9. Mateusz Ponitka, Lokomotiw Kubań Krasnodar (Rosja)
10. Przemysław Zamojski, Stelmet Enea BC Zielona Góra

Niscy skrzydłowi

11. Jakub Garbacz, Arka Gdynia
12. Mateusz Kostrzewski, Anwil Włocławek
13. Michał Sokołowski, Stelmet Enea BC Zielona Góra
14. Adam Waczyński, Unicaja Malaga (Hiszpania)
15. Jarosław Zyskowski, Anwil Włocławek

Silni skrzydłowi

16. Aaron Cel, Polski Cukier Toruń
17. Michał Nowakowski, BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski
18. Mikołaj Witliński, Arka Gdynia
19. Dariusz Wyka, Arka Gdynia

Środkowi

20. Adam Hrycaniuk, Stelmet Enea BC Zielona Góra
21. Przemysław Karnowski, Polski Cukier Toruń
22. Maciej Lampe, Jilin Notheast Tigers (Chiny)
23. Adam Łapeta, Arka Gdynia
24. Krzysztof Sulima, Polski Cukier Toruń

Polacy awansują do mistrzostw świata?
Polacy awansują do mistrzostw świata?
  • 73.3%Tak
  • 26.7%Nie
El. MŚ 2019, Włochy – Polska (skrót meczu)
El. MŚ: Polska – Chorwacja: wyjście spod presji i rzut za trzy Adama Waczyńskiego