tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dorota Banaszczyk wystąpi z polskim godłem na stroju w finale mistrzostw świata w karate olimpijskim

Mimo przepychanek między związkami, Dorota Banaszczyk wystartuje z polskim godłem na stroju w finale mistrzostw świata w karate olimpijskim w Madrycie. Za taki ruch Polskiej Unii Karate, która zgłosiła ją do zawodów, mogą jednak grozić konsekwencje.
Dorota Banaszczyk (fot. FOT. XAVIER SERVOLLE / POLSKA UNIA KARATE)

Złoto bez orzełka hymnu? Polka ofiarą zamieszania w kraju

Banaszczyk w środę sensacyjnie awansowała do finału rywalizacji w kumite do 55 kilogramów. Wyeiminowała wcześniej medalistki poprzednich mistrzostw świata – Włoszkę Sarę Cardin oraz Japonkę Sarę Yamadę. Okazało się, że w przypadku triumfu nad Niemką Janą Bitsch (walka o złoto rozegrana zostanie w sobotę), nie mogłaby wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

Wszystko przez fakt, że Polacy w Madrycie formalnie nie startują jako reprezentacja kraju, a kadra Polskiej Unii Karate (PUK). Organizacja znajduje się w strukturach Międzynarodowej Federacji Karate (WKF) i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ale wciąż nie została uznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) za związek sportowy.

Taki status posiada natomiast Polski Związek Karate, który przez ostatnie 38 lat reprezentował kraj na arenie międzynarodowej. PZK na swojej stronie internetowej zamieścił nawet komunikat, w którym zabronił wykorzystywania przez zawodników PUK symboli narodowych w zawodach najwyższej rangi, grożąc konsekwencjami prawnymi.

Jak poinformował Konrad Połtorzecki z Polskiej Unii Karate, organizacja nie boi się gróźb ze strony związku i zadba o odpowiednią oprawę walki Banaszczyk. – Na ceremonii medalowej na pewno będzie flaga, a w przypadku złota również hymn. Do karategi Doroty doszyjemy godło, tak aby mogła startować z orzełkiem na piersi. Mieliśmy spory dylemat, bo zdajemy sobie sprawę, że wciąż nie jesteśmy polskim związkiem sportowym. Dostaliśmy jednak "zielone światło" od ministerstwa i nie zamierzamy przejmować się oskarżeniami – przyznał.

Banaszczyk zostanie w sobotę pierwszą w historii polską medalistką mistrzostw świata seniorów w karate olimpijskim, które za dwa lata zadebiutuje na igrzyskach w Tokio.

(fot. Facebook.com)

podobne informacje

Banaszczyk: mój sukces to prawdziwe mistrzostwo świata

Dorota Banaszczyk, mistrzyni świata w karate olimpijskim: kombinowałam, żeby zdobyć pieniądze na przygotowania [WYWIAD]

Pierwszy medal w historii. Dorota Banaszczyk mistrzynią świata w karate olimpijskim

Złoto bez orzełka i hymnu? Polka ofiarą zamieszania w kraju