tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kto jest najlepszym Panenką? Wskazuje... Panenka

Antonin Panenka to piłkarz, który wywarł wpływ na piłkę nożną na zawsze. Reprezentant Czechosłowacji zasłynął charakterystycznie wykonanym rzutem karnym w wygranym z Republiką Federalną Niemiec finale mistrzostw Europy w 1976 roku. Od tego czasu wielu zawodników inspirowało się pomocnikiem, a kto robił to najlepiej? Wybrał on sam...
Antonin Panenka (fot. Getty Images)

Uli Hoeness szykuje się do odejścia. "Jeszcze dwa, trzy lata"

Czech o obserwacjach w sprawie najlepiej wykonujących rzuty karne a la Panenka opowiedział w wywiadzie dla portalu "Goal.com". – Myślę, że Sergio Ramos strzelił w ten sposób dwa razy. Wydaje mi się, że imituje mnie najlepiej, bo zrobił to więcej niż jednokrotnie – przyznał były piłkarz.


Ludzie wiedzą, że tak robi, a mimo to ciągle mu wychodzi. To świetnie dla niego – dodawał Czech. – Naprawdę lubię oglądać hiszpański futbol. Nawet gdy brakuje bramek, znajduję w meczach La Ligi coś interesującego. Możecie tego nie wiedzieć, ale byłem bliski gry w tych rozgrywkach. Chciał mnie Real Murcia – opowiadał.

Panenka, który obecnie ma 69 lat, przyznał, że w słynnym meczu z RFN nie improwizował. – Ćwiczyłem takie karne na dwa lata przed Euro 1976 – przyznał. – Zauważyłem, że każdy bramkarz zawsze skacze w którąś stronę, więc kopnięcie w środek może być dobrym pomysłem. Po każdym treningu rywalizowałem z naszym golkiperem Zdenkiem Hruską w rzutach karnych – tłumaczył.

podobne informacje

Od Panenki do Polaków. 17 serii rzutów karnych na Euro