tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kamil Stoch: on dominował. Ja takich sezonów nie miałem

Już za tydzień (17-18 listopada) rozpocznie się w Wiśle nowy sezon Pucharu Świata (transmisje kwalifikacji, konkursu drużynowego i indywidualnego w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji). Poprzedni rok dla Kamila Stocha był wyjątkowo udany. Czy kolejny będzie równie dobry? Z trzykrotnym mistrzem olimpijskim rozmawiał Michał Regulski, dziennikarz TVP Sport.
Stoch jak Federer? "On dominował wiele sezonów. Ja tak nie miałem"
Kamil Stoch (fot. Getty Images / TVP)

Wraca Puchar Świata! Stoch i spółka w TVP od 16 listopada!

Kamil Stoch o…

...powrocie do rywalizacji w PŚ:
Jeszcze w sierpniu każdy myślał, że jest dużo czasu na dopracowanie pewnych elementów, testy i spokojne przygotowania do sezonu. Nagle okazuje się, że mamy już listopad i za tydzień pierwsze starty. To jest bardzo ekscytujące, bo po to trenujemy i tyle czasu spędzamy poza domem, żeby później startować w zawodach. Konkursy to dla nas święto.

...dochodzeniu do równowagi po ubiegłorocznych sukcesach:
Trochę nauczyłem się już po roku olimpijskim po Soczi. Było wówczas dużo zainteresowania wokół mojej osoby, różnych obowiązków... Wtedy to było coś nowego. Teraz jestem bardziej doświadczony i starałem się tak dobierać te pozasportowe obowiązki, żeby zbytnio mnie nie absorbowały. Z drugiej strony mieliśmy bardzo niewiele czasu, żeby zastanowić się nad tym, co działo się w zeszłym roku. Oczywiście, czasami wracam do tego, co było zimą. Ale to są takie "suche fakty". To już historia.

...motywacji i chęci do treningu:
Roger Federer miał kilka takich sezonów, w których dominował przez cały czas. Ja tak nigdy nie miałem. W sporcie niczego nie można zakładać z góry. Mam tę świadomość po trudniejszych sezonach. Trzeba mieć do wszystkiego dystans. Nie warto myśleć o chęci wygrywania, tylko o robieniu tego, co się lubi. Ja uwielbiam skakać, a jeszcze bardziej lubię robić to dobrze i wygrywać. To wystarczająca motywacja do codziennego treningu i wszystkich wyrzeczeń.

...wyścigu technologicznym w skokach:
Sprzęt odgrywa niesamowitą rolę, szczególnie na tym poziomie, na którym jesteśmy. Stawka jest wyrównana bardziej niż dziesięć lat temu. Sprzęt nie daje nie wiadomo ile. Czasami na tym poziomie pół metra robi różnicę. Decyduje o tym, czy stoi się na podium, czy jest się poza dziesiątką.

...zmianie przepisów w PŚ:
Przepis jest jeden dla wszystkich i każdy musi się do tego dostosować. FIS szuka też czegoś, co można jeszcze bardziej doprecyzować, uściślić i w ten sposób wyrównać poziom całej stawki. Ale jak to naprawdę będzie, zobaczymy zimą.

Kot: sezon będzie należał do doświadczonych. TCS zweryfikuje formę
Nie skoki, a... samochody. Największa pasja Macieja Kota
Dawida Kubackiego... bujanie w obłokach. Skoczek i jego pasja – szybowce