tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

#Sportowiec100lecia TVP Sport. Oto najlepsza 10!

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas rozmaitych podsumowań. Pokusiliśmy się o wybór najlepszych sportowców tego okresu. Głosowanie dziennikarzy TVP Sport wygrała wyraźnie Irena Szewińska.
Irena Szewińska, Adam Małysz i Robert Korzeniowski (Fot. Getty/PAP)

Każdy z nas typował dziesiątkę. Za pierwsze miejsce przyznawano dziesięć, a za dziesiąte jeden punkt. Po zsumowaniu zestawienie najlepszych wygląda następująco:

1. Irena Szewińska – 417 punktów

Siedem medali olimpijskich, w tym trzy złote, dziesięć rekordów świata, wspaniała postawa pozasportowa po zakończeniu kariery. Królowa polskiego sportu jako jedyna przekroczyła granicę najpierw trzystu, a potem czterystu punktów.

Irena Szewińska (Fot. Getty)

2. Adam Małysz – 277 punktów

Na początku XXI wieku odmienił oblicze polskiego sportu i choć nie udało mu się zdobyć olimpijskiego złota, jego dorobek i tak robi wrażenie. Cztery medale igrzysk, sześć mistrzostw świata, cztery Kryształowe Kule Pucharu Świata – wspaniałe osiągnięcia skromnego sportowca.

Adam Małysz (Fot. Getty)

3. Robert Korzeniowski – 211 punktów

Gdy w 1992 roku szedł w Barcelonie po medal, sędziowie tuż przed metą zdjęli go z trasy. Wielu by się załamało, ale nie Korzeniowski. Jest jedynym Polakiem z czterema złotymi medalami igrzysk olimpijskich. Na 50 kilometrów wygrał trzykrotnie - w 1996, 2000 i 2004. Roku. W Sydney był też najlepszy na 20 kilometrów. 

Robert Korzeniowski (Fot. Getty)

4. Kamil Stoch – 184 punkty

U nas tuż za podium, ale w igrzyskach aż trzykrotnie na najwyższym stopniu. Żaden Polak tyle razy nie wywalczył olimpijskiego złota zimą, a doliczyć trzeba jeszcze m.in. brąz w drużynie w Pjongczangu, dwa mistrzostwa świata (jedno z zespołem) i dwie Kryształowe Kule. I... no właśnie, dorobek może poprawić, ponieważ nadal skacze i, miejmy nadzieję, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Kamil Stoch (Fot. Getty)

5. Justyna Kowalczyk – 162 punkty

Królowa polskich nart – na ten tytuł zasłużyła pięcioma olimpijskimi medalami, w tym dwoma złotymi. Z mistrzostw świata przywiozła aż osiem, dwa złote. W jej gablocie znajdują się też cztery Kryształowe Kule za klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Justyna Kowalczyk (Fot. Getty)

6. Jerzy Kulej – 153 punkty

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zdominował światową wagę lekkopółśrednią. Dwa razy zdobył olimpijskie złota, dwa razy triumfował w mistrzostwach Europy. Stoczył aż 348 walk, z których wygrał 317, 6 zremisował, a przegrał tylko 25.

Jerzy Kulej (Fot. PAP)

7. Janusz Kusociński – 118 punktów

Chyba najwybitniejszy polski sportowiec dwudziestolecia międzywojennego. Mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 m, a dwa lata później wicemistrz Europy na dystansie o połowę krótszym. Za te sukcesy został zamordowany przez Niemców w 1940 roku w Palmirach w ramach akcji AB...

Janusz Kusociński (Fot. PAP)

8. Kazimierz Deyna – 80 punktów

Jedyny piłkarz w dziesiątce. Reżyser gry wspaniałej reprezentacji Kazimierza Górskiego, z którą zajął trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata 1974 i zdobył olimpijskie złoto dwa lata wcześniej. Trzeci piłkarz świata 1974 roku, półfinalista Pucharu Europy w barwach Legii Warszawa. Aż trudno sobie wyobrazić, gdzie by grał i co by osiągnął, gdyby nie przepisy PRL, które na wyjazd pozwoliły mu dopiero w wieku 31 lat...

Kazimierz Deyna (Fot. Getty)

9. Waldemar Baszanowski – 70

Absolutny mistrz sztangi w wadze lekkiej w latach 60. i na początku 70. ubiegłego wieku. Dwa razy został mistrzem olimpijskim (1964 i 1968), ale niesamowite wrażenie robią jego osiągnięcia w mistrzostwach świata. Między 1961 a 1971 rokiem tylko raz (!) nie stanął na podium, pięciokrotnie zdobywając złoto i tyle samo razy srebro. 24 razy bił rekord świata!

Waldemar Baszanowski (Fot. PAP)

10. Anita Włodarczyk – 68

Od 2009 roku, gdy została w Berlinie mistrzynią świata, jest niemal nie do pokonania. Zdobyła już dwa olimpijskie złota, trzy mistrzostw świata i cztery mistrzostw Europy. Jako jedyna kobieta w historii rzuciła młotem poza granicę 80 metrów i to nie raz. Nic więc dziwnego, że poprawia tylko swoje rekordy świata. Obecnie to 82,98 m, ale ma w planach jeszcze dalsze rzuty...

Anita Włodarczyk (Fot. Getty)
Kto powinien zostać polskim sportowcem stulecia?
Kto powinien zostać polskim sportowcem stulecia?
 • 0.4%Waldemar Baszanowski
 • 2.2%Kazimierz Deyna
 • 1.5%Robert Korzeniowski
 • 4.7%Justyna Kowalczyk
 • 0.5%Jerzy Kulej
 • 1.2%Janusz Kusociński
 • 26.7%Adam Małysz
 • 14.5%Kamil Stoch
 • 41.7%Irena Szewińska
 • 2.9%Anita Włodarczyk
 • 3.7%Ktoś inny

najpopularniejsze

Ostatnie szlify gwiazd. Nadal, Djoković i Federer trenują przed Australian Open

Maciej Stolarczyk: Kuba Błaszczykowski dał nam nowe tchnienie

Policja w siedzibie Wisły. Przeszukano mieszkanie byłej prezes

Paweł Brożek: jestem optymistą, ale usłyszeliśmy już sporo obietnic

Nikola Mazur: jestem zaskoczona wynikiem