tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

FIVB ustaliła zasady obliczania rankingu. Polscy siatkarze zagrają o igrzyska z Francją?

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) opublikowała zasady naliczania nowego rankingu dla siatkarzy i siatkarek. Będzie miał on kluczowe znaczenie przy ustalaniu grup kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Tokio.
Bartosz Kurek (fot. Getty)

Walka o IO z Wilfredo Leonem. "Nie ma rezerwacji"

Od czasu opublikowania zasad kwalifikacji do igrzysk, kibice czekali na aktualizację rankingów, które będą determinować układ grup w turniejach interkontynentalnych. Do "odświeżenia" klasyfikacji jeszcze nie doszło, ale FIVB poinformowała w jaki sposób będą one układane.

W przypadku panów do rankingu zaliczane będą rezultaty Pucharu Świata 2015, igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro oraz punkty zdobyte za Ligę Światową 2017 i mistrzostwa świata 2018 wraz z kwalifikacjami. Do wielkich roszad zatem nie dojdzie, bo jedyną zmianą będzie zastąpienie wyników czempionatu globu z 2014 roku na tegoroczne. U pań będzie to wyglądać dokładnie tak samo, z jedną różnicą. Siatkarki w 2017 roku rywalizowały w World Grand Prix.

Co ciekawe federacja nie zdecydowała się zaliczać punktów Ligi Narodów, która w tym roku zastąpiła LŚ i WGP. Być może wpływ na to miał fakt, że nowe rozgrywki nie miały formuły otwartej. Poszczególne zespoły nie mogły się do nich zakwalifikować, a stawka została wybrana przez FIVB.

W pierwszej fazie kwalifikacji do igrzysk zagrają w sumie 24 reprezentacje najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB (z wyłączeniem Japonii, która jako gospodarz jest pewna awansu). Zespoły zostaną podzielone na sześć grup, po cztery w każdej. Podział nastąpi na zasadzie tzw. serpentyny.

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa F Grupa G
1. drużyna rankingu FIVB 2. drużyna rankingu FIVB 3. drużyna rankingu FIVB 4. drużyna rankingu FIVB 5. drużyna rankingu FIVB 6. drużyna rankingu FIVB
12. drużyna rankingu FIVB 11. drużyna rankingu FIVB 10. drużyna rankingu FIVB 9. drużyna rankingu FIVB 8. drużyna rankingu FIVB 7. drużyna rankingu FIVB
13. drużyna rankingu FIVB 14. drużyna rankingu FIVB 15. drużyna rankingu FIVB 16. drużyna rankingu FIVB 17. drużyna rankingu FIVB 18. drużyna rankingu FIVB
24. drużyna rankingu FIVB 23. drużyna rankingu FIVB 22. drużyna rankingu FIVB 21. drużyna rankingu FIVB 20. drużyna rankingu FIVB 19. drużyna rankingu FIVB

Martyna Grajber (fot. PAP)

Mimo obrony mistrzostwa świata biało-czerwoni w najnowszym rankingu zanotują spadek. Wszystko przez Włochów, którzy cztery lata w MŚ temu zajęli dopiero trzynaste miejsce, a w tym roku poprawili się aż o osiem lokat. Polacy do kwalifikacji olimpijskich będą więc przystępować jako czwarty zespół zestawienia i w turnieju kwalifikacyjnym zagrają najprawdopodobniej z Francją, Australią i Tunezją. Awans wywalczy tylko najlepsza ekipa.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja siatkarek. Obecnie zajmują one 22. miejsce w klasyfikacji, ale nie zakwalifikowały się do tegorocznych mistrzostw świata i ze swojego dorobku stracą trzy punkty. Zespoły sklasyfikowane za Polkami nie poprawiły jednak znacząco zdobyczy punktowych. Jest zatem szansa, że biało-czerwone nie tylko nie spadną w zestawieniu, ale jeszcze wyprzedzą reprezentację Kazachstanu, która w tym roku zajęła 24. miejsce w MŚ, a cztery lata temu była piętnasta.

W przypadku zachowania 22. pozycji zawodniczki Jacka Nawrockiego prawdopodobnie zagrałyby w turnieju z Amerykankami. W przypadku awansu o jedną pozycję najgroźniejszymi rywalkami byłyby reprezentantki Rosji.

Na oficjalny układ rankingów musimy zapewne poczekać jeszcze kilka tygodni. Po ich aktualizacji poznamy dokładne składy turniejów interkontynentalnych. Według informacji uzyskanych przez "Przegląd Sportowy" polska federacja jest zainteresowana organizowaniem tych zawodów.

Najbliższe turnieje siatkarskie z udziałem polskich reprezentacji (wszystkie w TVP):
– Liga Narodów kobiet i mężczyzn w latach 2019-2021
– Mistrzostwa Europy 2019 mężczyzn w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii
– Mistrzostwa Europy 2019 kobiet w Polsce, na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech
– Interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio: 2-4 sierpnia 2019 (kobiety) i 9-11 sierpnia 2019 (mężczyźni)
– Kontynentalne turnieje kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska
Bohater ze złotem. Śliwka przywitany w rodzinnej miejscowości
Piękny gest mistrzów świata. Kurek i Zatorski pomogą Polakom na Kresach
Mistrzowie świata w siatkówce docenieni. Milionowe nagrody od ministra Bańki

podobne informacje

Polskie siatkarki zagrają z Serbią, Tajlandią i Portoryko w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich

Zamieszanie z kwalifikacjami olimpijskimi siatkarzy. "Nowy system daje Polsce mniej szans"

Niejasne zasady kwalifikacji olimpijskich. Polacy zagrają z Francją, a Polki z Rosją?

Jacek Nawrocki: Polacy muszą wygrać z Serbią, by myśleć o półfinale mistrzostw świata