tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trudna przeprawa siatkarzy. O igrzyska z Francją, Słowenią i Tunezją

Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) wyznaczyła szczegółowe zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Na podstawie rankingu Polacy trafili do trudnej grupy kwalifikacyjnej z Francją, Słowenią i Tunezją. Polki o zaledwie punkt przegrały… udział w turnieju interkontynentalnym.
Michał Kubiak (fot. Getty Images)

Rosja zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce w 2022 roku

Po wywalczeniu mistrzostwa świata, męska reprezentacja siatkarzy… spadła w rankingu FIVB na czwarte miejsce. W tym zestawieniu pod uwagę brane są punkty, przyznawane poszczególnym reprezentacjom za miejsca na najważniejszych turniejach – mistrzostwach świata, Europy, Pucharze Świata i Lidze Światowej.

Biało-czerwoni broniąc tytuł… nie zyskali zatem nic względem poprzedniego rankingu. Dzięki wyższej pozycji awansowali za to Włosi, spychając Polaków na czwarte miejsce.

Według zasad przedstawionych przez FIVB w turnieju interkontynentalnym kwalifikacji do igrzysk olimpijskich czwarta drużyna rankingu ma zagrać z zespołami z 9., 16. i 24. miejsca. Z rankingu trzeba jednak wyłączyć Japonię, która ma pewny awans. To przesunięcie spowoduje, że rywalami biało-czerwonych będą zespoły z miejsc 9., 17. i 25., a zatem Francja, Słowenia i Tunezja. Turniej rozegrany zostanie w dniach 9-11 sierpnia 2019.

O awans do igrzysk na tym etapie nie będzie zatem łatwo. Pewni wylotu do Tokio będą tylko zwycięzcy turnieju. Kluczowy w tym kontekście zdaje się być mecz z reprezentantami Francji – wicemistrzami ostatniej edycji Ligi Narodów. Trudną przeprawę biało-czerwoni mogą mieć także ze Słowenią. O tym, że siatkarze z Bałkanów potrafią zaskoczyć mogliśmy przekonać się już podczas mistrzostw Europy 2015, gdy awansowali do finału.

W razie niepowodzenia na tym etapie, biało-czerwoni będą mieli jeszcze szansę na wywalczenie przepustki na igrzyska poprzez późniejszy turniej kontynentalny.

Nowy ranking okazał się bardzo pechowy także dla kobiecej reprezentacji. Polki w najnowszym zestawieniu zajmują 26. miejsce, z minimalną stratą do wyprzedzających je Kubanek. W turnieju interkontynentalnym weźmie udział 24 najlepszych drużyn (z wyłączeniem Japonek). Biało-czerwone znalazły się zatem poza rozgrywkami.

Jedyną szansą na kwalifikację do igrzysk będzie dla nich zatem turniej kontynentalny.

Turnieje interkontynentalne kwal. do IO w Tokio:

Mężczyźni:
Grupa A: Brazylia, Egipt, Bułgaria, Korea Pd.
Grupa B: USA, Belgia, Holandia, Portoryko
Grupa C: Włochy, Serbia, Australia, Kamerun
Grupa D: Polska, Francja, Słowenia, Tunezja
Grupa E: Rosja, Iran, Kuba, Meksyk
Grupa F: Kanada, Argentyna, Finlandia, Chiny

Kobiety:
Grupa A: Serbia, Portoryko, Tajlandia, Kuba
Grupa B: Chiny, Turcja, Niemcy, Czechy
Grupa C: USA, Argentyna, Bułgaria, Kazachstan
Grupa D: Brazylia, Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan
Grupa E: Rosja, Korea Płd., Kanada, Meksyk
Grupa F: Holandia, Włochy, Belgia, Kenia

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska

podobne informacje

Vital Heynen o losowaniu mistrzostw Europy: to musi być nasz drugi najlepszy występ w sezonie

Mistrzostwa Europy siatkarzy: przedstawiamy rywali Polaków. Mistrzowie olimpijscy i debiutanci

Mistrzostwa Europy siatkarzy: poznaliśmy podział na koszyki przed losowaniem

Polska Liga Siatkówki: przełamanie ŁKS Łódź. Siatkarki wygrały z rywalkami z dołu tabeli