tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trudna droga Polaków do igrzysk olimpijskich w Tokio. Odpadnie jeden z gigantów

Choć zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich od wielu lat wzbudzają ogromne kontrowersje, to Międzynarodowa Federacja Siatkarska (FIVB) robi niewiele, żeby te wątpliwości usunąć. Po zaktualizowaniu rankingów wiemy już, że o medale w Tokio nie powalczy jedna z czołowych drużyn. Wśród zagrożonych są mistrzowie świata – Polacy.
Polscy siatkarze nie będą mieć łatwej drogi do igrzysk olimpijskich w Tokio (fot. Getty)

Trudna przeprawa siatkarzy. O igrzyska z Francją, Słowenią i Tunezją

Biało-czerwoni, którzy we wrześniu obronili tytuł mistrzów świata, w najnowszym, opublikowanym w piątek zestawieniu, spadli na czwarte miejsce. Sporo punktów zyskali bowiem Włosi – w MŚ 2014 zajęli trzynaste miejsce, a w tym roku zostali sklasyfikowani osiem lokat wyżej.

Ranking zadecydował, które drużyny zmierzą się ze sobą w kwalifikacjach do igrzysk w Tokio. Podział turniejów interkontynentalnych odbył się na zasadzie tzw. serpentyny. Tym samym zespół Vitala Heynena trafił na Francuzów (9. miejsce), Słowenię (17. miejsce) i Tunezję (25. miejsce). To zestawienie dość trudne i mistrzowie świata wcale nie muszą być pewniakami do awansu.

Francuzi są w końcu mistrzami Europy z 2015 roku i dwukrotnymi triumfatorami Ligi Światowej (2015, 2017). Właśnie ten zespół pokonał Polaków w drugiej fazie tegorocznych mistrzostw świata (mecz zakończył się wynikiem 1:3). Złe wspomnienia biało-czerwoni mają też ze starć ze Słowenią. W 2015 przegrali z nimi w ćwierćfinale mistrzostw Europy, a dwa lata później ulegli w 1/8 finału ME.

Reprezentacja Włoch w 2016 roku zdobyła wicemistrzostwo olimpijskie, ale za dwa lata może nie mieć okazji do powtórzenia wyniku (fot. Getty)

Z każdego turnieju przepustki na igrzyska wywalczy tylko najlepsza drużyna. Jeśli Polakom powinie się noga, to ostatnią szansą na grę w igrzyskach będzie turniej kontynentalny. W nim jednak wcale nie musi być łatwiej. Rywalami w walce o jeden bilet do Tokio mogą być np. Serbowie. Czwarta drużyna MŚ i brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Europy w turnieju interkontynentalnym zmierzą się m.in. z Włochami. Mocne pary mamy też w grupach A (Brazylia – Bułgaria) oraz E (Rosja – Iran).

Turniej europejski może być zatem prawdziwą "rzezią". Choć nie znamy jeszcze dokładnych zasad tego etapu kwalifikacji, to najprawdopodobniej zagrają w nim najwyżej sklasyfikowane zespoły rankingu CEV, które wcześniej nie zagwarantują sobie miejsca w zawodach olimpijskich. Przy bardzo niekorzystnym splocie wyników Polacy mogą w nim zmierzyć się np. z Rosją, Serbią/Włochami i Bułgarią.

Pewne jest jednak, że o olimpijskie medale nie będzie dane zagrać jednej z czołowych reprezentacji. W turniejach odpadnie ktoś z czwórki: Włochy, Serbia, Francja, Polska. Igrzyska bez mistrzów świata? Taki scenariusz wcale nie jest niemożliwy...

Turnieje interkontynentalne kwal. do IO w Tokio:

Mężczyźni:
Grupa A: Brazylia, Egipt, Bułgaria, Korea Pd.
Grupa B: USA, Belgia, Holandia, Portoryko
Grupa C: Włochy, Serbia, Australia, Kamerun
Grupa D: Polska, Francja, Słowenia, Tunezja
Grupa E: Rosja, Iran, Kuba, Meksyk
Grupa F: Kanada, Argentyna, Finlandia, Chiny

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska
Piękny gest mistrzów świata. Kurek i Zatorski pomogą Polakom na Kresach
Mistrzowie świata w siatkówce docenieni. Milionowe nagrody od ministra Bańki