tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polskie siatkarki nie zagrają w pierwszej rundzie kwalifikacji do IO. Zabrakło jednego zwycięstwa

Opublikowany w piątek ranking Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej (FIVB) okazał się niezwykle niekorzystny dla Polek. W zestawieniu zanotowały spadek i mają minimalne szanse by zagrać na igrzyskach w Tokio. Byłby one znacznie większe, gdyby nie przegrany rok temu w kuriozalnych okolicznościach tie-break.
Polskie siatkarki nie zagrają w turniejach interkontynentalnych (fot. PAP)

Tokio: igrzyska bez giganta. Polacy w strefie zagrożenia

W maju 2017 roku kadrowiczki Jacka Nawrockiego walczyły w Warszawie o awans do mistrzostw świata. Od początku wiadomo było, że nie mają większych szans na bezpośrednią kwalifikację, bo w grupie znalazły się m.in. z wicemistrzyniami olimpijskimi z Rio de Janeiro, Serbkami. Kluczowy miał być zatem mecz z Czeszkami.

Biało-czerwone prowadziły 2:1 w setach, ale przegrały w czwartej odsłonie 22:25. Trudno natomiast racjonalnie wytłumaczyć, co wydarzyło się w tie-braku. W decydującej partii było już 7:1, a na zmianie stron 8:2 dla Polek. Do końca meczu gospodynie zdobyły zaledwie jeszcze tylko jeden punkt i przegrały tie-break 9:15, a cały mecz 2:3.

Dopiero teraz ta kuriozalna porażka ma swoje skutki. Zwycięstwo dałoby reprezentacji trzecią rundę eliminacji do mistrzostw świata i dodatkowy punkt w rankingu. Punkt, przez który straciła miejsce w turnieju interkontynentalnym do igrzysk w Tokio.

Jacek Nawrocki (Fot. PAP)

Idąc o krok dalej można założyć, że w ostatniej fazie eliminacji MŚ biało-czerwone zagrałyby na poziomie Czeszek, które zajęły czwarte miejsce. Przy takim układzie wyników Polki w rankingu FIVB zajmowałyby 21. miejsce i trafiłyby do jednego z najprostszych turniejów interkontynentalnych – z przeciętnymi Kanadyjkami i Meksykankami oraz Rosjankami, które ostatnio nie odnoszą wielkich sukcesów.

Kadrze Jacka Nawrockiego pozostaje liczyć, że znajdzie się dla niej miejsce w turnieju kontynentalnym. Teoretycznie o udziale w nim decydować powinien ranking CEV, ale federacja wciąż nie potwierdziła tych informacji. W tej klasyfikacji Polki są na dobrym, ósmym miejscu (ostatnia aktualizacja miała miejsce w październiku 2017 roku).

Nawet jeśli biało-czerwone zmieszczą się w stawce turnieju europejskiego, to o zdobycie jedynej kwalifikacji będzie trudno. Na pewno zagrają w nim wicemistrzynie świata, Włoszki lub czwarty zespół globu, Holenderki. Obie reprezentacje trafiły do tej samej grupy w fazie interkontynentalnej.

Polskie siatkarki w turniejach olimpijskich grały do tej pory trzykrotnie. W 1964 i 1968 roku zdobywały brązowe medale. Ostatni raz podczas IO wystąpiły dziesięć lat temu w Pekinie. Odpadły wtedy w fazie grupowej i zajęły dziewiąte miejsce.

Podział grup w turniejach kontynentalnych:
Grupa A: Serbia, Portoryko, Tajlandia, Kuba
Grupa B: Chiny, Turcja, Niemcy, Czechy
Grupa C: USA, Argentyna, Bułgaria, Kazachstan
Grupa D: Brazylia, Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan
Grupa E: Rosja, Korea Płd., Kanada, Meksyk
Grupa F: Holandia, Włochy, Belgia, Kenia

Najbliższe turnieje siatkarskie z udziałem polskich reprezentacji (wszystkie w TVP):
– Liga Narodów kobiet i mężczyzn w latach 2019-2021
– Mistrzostwa Europy 2019 mężczyzn w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii
– Mistrzostwa Europy 2019 kobiet w Polsce, na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech
– Interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio: 2-4 sierpnia 2019 (kobiety) i 9-11 sierpnia 2019 (mężczyźni)
– Kontynentalne turnieje kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska