tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ w szachach kobiet: Rosjanka i Chinka w finale

Reprezentantka gospodarzy Kateryna Łachno po wygranej w barażu z Ukrainką Marią Muzyczuk 3:1 awansowała do finału szachowych mistrzostw świata kobiet w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Zmierzy się w nim z Chinką Wenjun Ju.
Wenjun Ju (fot. Getty Images)

Łachno wygrała z Muzyczuk w sobotniej dogrywce obydwie partie szachów aktywnych. Wenjun Ju zapewniła sobie awans dzień wcześniej, już po dwóch półfinałowych partiach z Rosjanką Aleksandrą Kosteniuk, wygrywając 1,5:0,5.

Niedziela będzie dniem wolnym dla finalistek, które od poniedziałku rozegrają mecz o tytuł, składający się z czterech partii.

27-letnia Chinka to obecnie druga szachistka światowego rankingu (2568). Ustępuje tylko swojej rodaczce Yifan Hou (2658), która nie wystartowała w mistrzostwach. O rok starsza Łachno jest notowana na czwartym miejscu (2556).

W tegorocznych MŚ, rozgrywanych systemem pucharowym, w stawce 64 uczestniczek wystartowały dwie Polki. Monika Soćko (Hetman Katowice) odpadła w drugiej rundzie, a Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) w trzeciej.

Ubiegłoroczny turniej pucharowy o mistrzostwo świata kobiet, rozegrany w Teheranie, zakończył się nieoczekiwanym zwycięstwem Chinki Zhongyi Tan, która w finale pokonała po dogrywce faworyzowaną Ukrainkę Annę Muzyczuk (siostrę Marii) 3,5:2,5. W Chanty-Masyjsku Tan odpadła już w drugiej rundzie, po porażce 1,5:2,5 z reprezentantką Uzbekistanu Gulruchbegim Tochirjonową.

podobne informacje

MŚ w szachach kobiet: Chinka Wenjun Ju obroniła tytuł

MŚ w szachach kobiet: Łachno o krok od tytułu