Dobre wspomnienia z Portugalii. "Ten gol dał wiele radości..."

Reprezentacja Polski zagra z Portugalią w Guimaraes w ostatnim spotkaniu Ligi Narodów. Poprzednio biało-czerwoni zagrali na wyjeździe z tym przeciwnikiem we wrześniu 2007 roku. W eliminacjach Euro 2008 był remis 2:2. Ten wynik przybliżył zespół Leo Beenhakkera do awansu na mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii. Transmisja meczu Portugalia – Polska we wtorek od 18:15 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej oraz od 20:30 w TVP1.
Jacek Krzynówek wspomina gola z Portugalią. "Zamykasz oczy i..."
W taki sposób Jacek Krzynówek cieszył się z gola strzelonego Portugalii w 2007 roku (fot. PAP/EPA)

Polacy zagrają z Portugalią na arenie Final Four

Pierwsze spotkanie Polaków z Portugalczykami zakończyło się wygraną biało-czerwonych 2:1. Rewanż był bardzo istotny, zwłaszcza, że w poprzednim starciu piłkarze Beenhakkera przegrali na wyjeździe z Armenią 0:1.

Mecz, który rozegrano na Estadio da Luz w Lizbonie, lepiej rozpoczęli Polacy, którzy w 44. minucie objęli prowadzenie. Gola strzelił Mariusz Lewandowski. Po przerwie Artura Boruca pokonali jednak Maniche i Cristiano Ronaldo. Wydawało się, że spotkanie zakończy się wygraną gospodarzy, ale wtedy pamiętnego gola strzelił Jacek Krzynówek – w 87. minucie kopnął z dystansu, a piłka trafiła w słupek, odbiła się od ręki Ricardo i wpadła do bramki.

Krychowiak: mam ogromne zaufanie do tej grupy i trenera Byłem ustawiony z prawej strony boiska, Mariusz Lewandowski to zauważył i zagrał do mnie. Gdy podał, byłem skupiony tylko na jednym – by przygotować sobie pozycję strzelecką i dobrze trafić w piłkę. Nie będę ukrywał, że tak mierzyłem, bo tak nie jest. W takich sytuacjach zamykasz oczy, kopiesz, a potem sprawdzasz czy piłka leci w trybuny czy do bramki – wspominał Krzynówek w rozmowie z Jackiem Kurowskim.

Po tym spotkaniu kadra Beenhakkera zremisowała na wyjeździe z Finlandią, a następnie wygrała z Kazachstanem i Belgią. Po trzecim z tych meczów świętowała pierwszy w historii awans na mistrzostwa Europy. Bramka Krzynówka jest jednym z momentów, który fani wspominają do dzisiaj.

Ten gol dał mi wiele radości. Gdy spotykam się z kibicami, często wspominają to trafienie. Ciężka praca, wiara we własne umiejętności i trochę egoizmu sprawiło, że człowiek w jednej sekundzie mógł uszczęśliwić 38-milionowy kraj – dodał były reprezentant Polski.

Co ciekawe, wtorkowe spotkanie również może pomóc nam w awansie na mistrzostwa Europy. Dobry wynik sprawi, że Polacy w losowaniu grup eliminacji Euro 2020 znajdą się w pierwszym koszyku, dzięki czemu mogą uniknąć teoretycznie najmocniejszych rywali w walce o awans.

Portugalia – Polska 2:2 (0:1)
Bramki: Maniche 50, Ronaldo 73 – Mariusz Lewandowski 44, Krzynówek 87
Portugalia: Ricardo – Bosingwa, Meira, Alves, Caneira (13. Miguel) – Maniche, Petit, Deco – Simao (81. Moutinho), Nuno Gomes (69. Quaresma), Ronaldo
Polska: Boruc – Wasilewski , Żewłakow, Jop, Bronowicki (55. Golański) – Błaszczykowski, Dudka, Mariusz Lewandowski, Smolarek (73. Łobodziński) – Krzynówek – Żurawski (56. Matusiak)
Żółte kartki: Boruc, Wasilewski, Bronowicki

Kadra gotowa na Portugalię. "Błędy? To detale, które można wyeliminować"
Polska – Czechy 0:1 (skrót meczu)
Boniek zwolni Brzęczka? "Wziąłem dobrego trenera"
Boniek: nie jesteśmy Brazylią. Reprezentacja to wypadkowa naszej ligi