Rocznica 1000. gola Pelego. "Pierwszy raz się zestresowałem"

49 lat temu, 19 listopada 1969 roku, Vasco da Gama grało na własnym boisku z Santosem. Na 12 minut przed końcem ligowego spotkania, przy remisie 1:1, do rzutu karnego podchodził piłkarz gości. Kibice zamiast dekoncentrować strzelca... wspierali go. – Hałas był ogłuszający. Nawet kibice Vasco byli przeciwko mnie – powiedział Edgardo Andrada, argentyński bramkarz gospodarzy. Za chwilę Pele miał strzelić 1000. gola w karierze.
Pele po strzeleniu 1000. gola w karierze (fot. Getty)

Jaka przyszłość Ronaldo? "Zobaczcie jego social media"

– Większość obserwatorów na Maracanie chciało zobaczyć jak zdobywam bramkę. Z kolei piłkarze Vasco robili wszystko, by temu zapobiec. Faulowali, powtarzali, że to się nie stanie tego dnia. Ale tak miało być – powiedział Brazylijczyk.

Wynik spotkania miał drugorzędne znaczenie dla większości kibiców. Wielki Pele miał zostać właśnie pierwszym piłkarzem w historii z czterocyfrowym dorobkiem bramkowym na koncie. – Po raz pierwszy w karierze byłem naprawdę zestresowany. Andrada prezentował się znakomicie. Nigdy nie czułem takiej presji, trząsłem się. Wszystko jednak zależało ode mnie i trafiłem! Stadion "eksplodował" – wspominał.

"Każdy gol bardzo mnie ekscytował. Przy tej bramce poczułem jednak coś zupełnie innego" – napisano na twitterowym profilu trzykrotnego mistrza świata.

Po zdobyciu bramki Pele pobiegł po piłkę. Od razu otoczyły go dziesiątki fotoreporterów, chcących unieśmiertelnić ten moment. Kibice wzięli go na ręce i fetowali osiągnięcie "Króla Futbolu", obnosząc go wokół boiska.

Najbardziej niepocieszony był Andrada. – Bardzo nie chciałem zostać zostać właśnie tym bramkarzem, któremu Pele strzelił 1000. gola – zdradził. Po 25 minutach wreszcie wznowiono mecz, który zakończył się wynikiem 2:1. Tak naprawdę nikogo to nie obchodziło. Przecież tego dnia został strzelony jeden z najbardziej pamiętnych goli w historii.

Największe legendy mundiali. Film dokumentalny (odc. 6)