tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zawody PŚ w Ruce niezagrożone, mimo pogodowych anomalii

Zawody Pucharu świata w skokach, biegach i kombinacji norweskiej w Ruce mają odbyć się zgodnie z planem. Wcześniej, ze względu brak śniegu i dodatnią temperaturę, zakładano zmianę programu, szczególnie ostatniej dyscypliny. Na trzy dni przed zawodami organizatorom zaczęła sprzyjać pogoda. Jest lekki mróz i armatki śnieżne pracują pełną parą. Zawody w skokach i biegach narciarskich transmitować będziemy w TVP1 i TVP Sport.
Kamil Stoch (fot. źródło: Getty Images)

Stwórz niepokonany zespół! Rusza Menedżer Skoków

Tegoroczne zawody w położonej tuż pod kołem podbiegunowym Ruce odbędą się w nietypowych warunkach. Jeszcze nigdy, pod koniec jesieni, odkąd prowadzone są wiarygodne pomiary (tj. od lat 50 ub. wieku, kiedy zaczęto tworzyć bazę danych), w skali całego kraju nie było tak mało śniegu. Praktycznie cały obszar Finlandii jest bezśnieżny, poza kilkoma miejscami na dalekiej północy, przy granicy z Norwegią, gdzie miejscowo leży zaledwie kilka centymetrów śniegu.

Zajmuję się tym od 16 lat i nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by o tej porze roku ziemi w Ruce nie przykrywał śnieg – powiedział sekretarz zawodów, Seppo Linjakumpu.

W poprzednich dniach umiarkowana i deszczowa pogoda była wyzwaniem dla organizatorów. Teraz zaczęła im sprzyjać. Ujemna temperatura pozwala, przy użyciu armatek śnieżnych, przygotować trasę biegową zgodnie z pierwotnym planem.

Na początku tygodnia komitet zawodów podjął decyzję, że nie będzie zmian w programie, choć wcześniej dopuszczano możliwość skrócenia pętli biegowej. Obecnie gotowe są już cztery kilometry trasy. Jak przyznał Linjakumpu obecnie w użyciu jest wszystkich dziewięć armatek i przez następną dobą będą one dosypywać brakujący śnieg.

Skocznia będzie gotowa na piątek. Do tego czasu cały obiekt będzie zamknięty, tak aby rozbieg i zeskok były jak w najlepszym stanie.

Główne zawody Pucharu Świata w Ruce zostały zaplanowane na weekend. W sobotę biegacze będą startować w sprintach. Odbędą się także zawody mężczyzn w kombinacji norweskiej oraz konkurs indywidualny skoków na dużej skoczni o parametrach HS-142 i K-120.

Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Austriak Stefan Kraft, który w 2017 r. skoczył 147,5 m. Wcześniej jeszcze dłuższe skoki - 152 m, ale w sesjach treningowych, uzyskiwali Adam Małysz oraz Norweg Sigurd Pettersen.

Na niedzielę przewidziane są biegi na dystansach 10 km (kobiety) oraz 15 km (mężczyźni), a także drużynowe zawody w kombinacji norweskiej oraz kolejne indywidualne w skokach.

Zawody skoków i biegów narciarskich transmitować będziemy na antenie TVP1 i TVP Sport.

podobne informacje

PŚ w Willingen: Kamil Stoch drugi w Willingen. Triumf Karla Geigera

Polski Związek Narciarski ogłosił reprezentację Polski na mistrzostwa świata w Seefeld

Złoty dzień Polaków. Pięć lat temu Zbigniew Bródka i Kamil Stoch zachwycili świat

Plan transmisji z mistrzostw świata w Seefeld [transmisja, na żywo, online, gdzie oglądać]