tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Norwegia żegna Andrzeja Gmitruka. "Był najlepszym trenerem w historii"

Wiadomość o śmierci Andrzeja Gmitruka, który w latach 1988-1998 był trenerem kadry Norwegii wywołała duże poruszenie w tamtejszym środowisku bokserskim. Tamtejsza federacja planuje wysłać delegację na pogrzeb "najlepszego trenera w historii kraju".
Andrzej Gmitruk (fot. instagram.com/andrzej_gmitruk)

Prom, procenty, Praga... Żegnamy trenera Andrzeja Gmitruka

– Otrzymaliśmy szokującą wiadomość o śmierci we wtorek w pożarze domu naszego niezapomnianego szkoleniowca. Jest to czarny dzień w historii norweskiego boksu. Andrzej był nie tylko jednym z najlepszych trenerów świata, lecz także wspaniałą osobą, której będzie nam bardzo brakowało. Norweski boks dzięki jego szerokim kontaktom międzynarodowym bardzo zyskał – powiedział sekretarz generalny norweskiej federacji bokserskiej Erik Nilsen.

Wiadomość o śmierci Gmitruka była we wtorek mało zauważona w norweskich mediach, podała ją tylko telewizja NRK. W środę śmierć byłego szkoleniowca norweskiej kadry była już opisywana szerzej, z komentarzami wychowanków Polaka.

(fot. aftenposten.no)

Były podopieczny Andrzeja Gmitruka Ole Klemetsen w zawodowej walce z Joe Siluvangim (fot. Getty Images) Gmitruk odkrył i trenował jednego z największych norweskich talentów Ole Klemetsena. Startujący w wadzie półciężkiej zawodnik zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Goeteborgu w 1991 i w tym samym roku brąz mistrzostw świata w Sydney. Na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku zajął piąte miejsce.

Klemetsen, nazywany "Oczko" i opisywany jako enfant terrible norweskiego sportu, karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w Las Vegas jako "Złoty Wiking". Wygrał 45 walk, przegrał sześć, zdobył tytuł mistrza świata czterech federacji.

47-letni były pięściarz, który zakończył karierę w 2001 roku, powiedział na łamach dziennika "Aftenposten", że Gmitruk był nie tylko trenerem, lecz opiekunem, wychowawcą i przyjacielem. Przyznał, że dopiero pod jego wpływem zaczął prowadzić spokojniejsze życie.

– Andrzej był nie tylko trenerem, lecz kimś więcej. Bardzo interesował się moją rodziną i pomagał mi na wszystkich polach życia. Bez wątpienia nie osiągnąłbym tyle bez jego pomocy. Pracowaliśmy przez lata jako bardzo zgrany zespół i wiadomość z Polski jest dla mnie szokiem – podkreślił Klemetsen.

"Aftenposten" przypomniał, że Gmitruk szkolił także takich pięściarzy jak Thomas Hansvoll i Anders Styve. Hansvoll napisał w mediach społecznościowych: "byłeś moim najlepszym trenerem i będzie mi Cię bardzo brakować".

Szpilka zrozpaczony po śmierci Gmitruka: dla mnie nigdy nie umrze
Ugonoh o Gmitruku: wczoraj rozmawialiśmy 10 razy przez telefon. Dziś mieliśmy trenować
Sulęcki: czuję niesamowitą pustkę. Gmitruka nikt nie podrobi
Michalczewski o Gmitruku: trudno było go nie słuchać. Boks było jego życiem
Masternak: Gmitrukowi zawdzięczam dużo sportowo, ale też prywatnie
"Trudno w to uwierzyć". Wspomnienie Andrzeja Gmitruka
Łapin: z Gmitrukiem każdy się liczył. Nie spodziewałem się takiej straty

podobne informacje

Maciej Sulęcki: wiele razy płakałem po śmierci trenera Gmitruka

Artur Szpilka wciąż bez trenera. "Nie ma kolejki chętnych"

Rok w boksie. Twardogłowy Szpilka i sędzia we krwi

Pogrzeb Andrzeja Gmitruka. Minister uhonorował trenera