tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Świata w skokach narciarskich: Jakub Wolny mocnym punktem kadry Stefana Horngachera

Drużynowe zwycięstwo i 23. miejsce w indywidualnych zmaganiach podczas PŚ w Wiśle. Jakub Wolny dobrze rozpoczął sezon i nie zamierza zwalniać tempa. – Musi zrobić bardzo niewiele, by być jednym z najlepszych skoczków na świecie. Brakowało dobrego, młodego zawodnika w kadrze – stwierdził Adam Małysz podczas inauguracyjnych konkursów w Polsce. Transmisje z sobotnich i niedzielnych startów w fińskiej Ruce w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Jakub Wolny (fot. Getty Images)

PŚ w skokach narciarskich: wiatr, upadki, brak podium. Kamil Stoch odczaruje Rukę?

Od początku sezonu rywalizację o miejsce w pierwszym składzie narodowej kadry napędza Wolny. W ostatnich miesiącach taki scenariusz nie był możliwy. Jego pozycję zajmowali dobrze dysponowani Piotr Żyła, Maciej Kot i Stefan Hula. Dwóch ostatnich sezon 2018/19 rozpoczęło od 29. i 38. pozycji na obiekcie w Wiśle-Malince. Szkoleniowiec Stefan Horngacher dał im odpocząć i zaufał 23-latkowi.

Jestem z niego dumny. Spisał się świetnie. Widać było rozwagę i spokój. Skakał dobrze technicznie, do tego na trudnym zeskoku lądował telemarkiem. Takie wejście do drużyny zbuduje go mentalnie – stwierdził Austriak po triumfie.

Choć media okrzyknęły Wolnego debiutantem w najlepszej czwórce biało-czerwonych, to pierwszy raz w "drużynówce" zasiadł na belce startowej w sezonie 2015/2016 w Willingen. Reprezentacja prowadzona wówczas przez Łukasza Kruczka w składzie: Andrzej Stękała, Kot, Hula, Wolny ukończyła zmagania na szóstej lokacie.

Dla mistrza świata juniorów z Val di Fiemme (2014) indywidualnie i zespołowo był to pierwszy występ po kontuzji kolana, której doznał w Klingenthal jesienią 2014 roku. Na tę chwilę po urazie nie ma śladu.

Jakub Wolny po PŚ w Wiśle: oby punktów było więcej niż rok temu [WIDEO]

Kuba musi zrobić bardzo niewiele, by być jednym z najlepszych skoczków na świecie. Brakowało dobrego, młodego zawodnika w kadrze. W przyszłości może na stałe zagościć w najlepszej dziesiątce – zauważył Małysz, dyrektor-koordynator do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

Wolny może być jednym z kluczowych zawodników kadr A w perspektywie Turnieju Czterech Skoczni (30 grudnia – 6 stycznia) oraz mistrzostw świata w Seefeld (22 lutego – 2 marca). – Jestem dobrze przygotowany do sezonu. Stać mnie na dalekie loty. Dużą pewność dały mi dobre występy latem. Jednym z głównych celów w Wiśle było to, żeby się nie spalić – przekazał na konferencji prasowej w Wiśle.

Szansę na zdobycie kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej będzie miał w weekend 24-25 listopada w Ruce. Do poprawienia jest 23. miejsce wywalczone podczas inauguracji w Polsce.

W Wiśle nie było tremy. Wiedziałem, co mam zrobić i się udało. Zapamiętam starty na długo. Chwila, w której słuchałem Mazurka Dąbrowskiego była wyjątkowa. Takie momenty bardzo budują – podsumował.

Miejsca Jakuba Wolnego w sezonach PŚ:
Sezon Miejsce w klasyfikacji PŚ
2013/2014 bez punktów
2014/2015 nie startował
2015/2016 69. miejsce
2016/2017 bez punktów
2017/2018 36. miejsce

Program zawodów w Ruce:
piątek, 23 listopada
16.00 – oficjalny trening
18.00 – kwalifikacje

sobota, 24 listopada
15.30 – seria próbna
16.30 – pierwsza seria (transmisja od 15:45 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej oraz od 16:20 w TVP1)

niedziela, 25 listopada
15.30 – kwalifikacje
17.00 – pierwsza seria (całe zawody od 16:15 na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej oraz od 16:50 w TVP1. Transmisja od 16:15 do meczu piłkarek ręcznych także w TVP Sport)

Konkursy w Ruce skomentują Przemysław Babiarz i Stanisław Snopek. Przed transmisjami zapraszamy na studio. Gośćmi będą Rafał Kot i Apoloniusz Tajner, a w niedzielę również Natalia Maliszewska, liderka Pucharu Świata w short-tracku.

Menedżer skoków TVP: zmierz się z Małyszem i Szaranowiczem!
"Waldki Kiepskie" ruszają do walki, czyli Sebastian Mila menedżerem skoków
Engel jak Tajner? "Polo kilka razy podpisał się za mnie"
Puchar Świata w Wiśle. Kulisy transmisji [WIDEO]

podobne informacje

Stefan Horngacher podał skład reprezentacji Polski na konkursy o Puchar Świata w Predazzo

Skoki narciarskie, Puchar Świata w Predazzo: tu triumfowali Adam Małysz, Kamil Stoch i... Stefan Horngacher

67. TCS w Innsbrucku: tylko dwóch Polaków faworytami

Wolnego skok w Nowy Rok. Polskie pary w Ga-Pa