tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"To co się dzieje rano, po południu jest nieaktualne". Co dalej ze Stocznią?

Siatkarze Stoczni Szczecin w mocno okrojonym składzie przegrali u siebie z Treflem Gdańsk 0:3 (23:25, 20:25, 21:25). Pogrążony w kryzysie finansowym klub z godziny na godzinę opuszczali kolejni zawodnicy. Nie wiadomo, czy na kolejny mecz będzie miał kto pojechać.
Bartosz Kurek (fot. PAP)

"Titanic tonie. Odejście Kurka to początek lawiny". Upadek Stoczni Szczecin

– Byłem w tym klubie w lepszych i gorszych chwilach i będę do końca. Nie wyobrażam sobie, by Szczecin na kolejne kilkadziesiąt lat zniknął z siatkarskiej mapy Polski – mówił po meczu z Treflem Gdańsk łamiącym się głosem trener Michał Mieszko Gogol.

33-letni szkoleniowiec, rodowity szczecinianin, nie krył łez ani przed dziennikarzami, ani kibicami, z którymi pożegnał się po zakończeniu spotkania. Na jak długo? Sam tego nie potrafi powiedzieć.

– Sytuacja jest taka, że to co się dzieje rano jest po południu już nieaktualne. Nie wiem, co się zdarzy jutro. Na pewno nie mamy treningu, bo musimy odpocząć fizycznie i mentalnie od tego wszystkiego. Ostatnie dwa tygodnie były dla nas naprawdę bardzo męczące – przyznał szkoleniowiec.

Gogol jeszcze w czwartek rano miał 14-osobową kadrę zawodników. Osiem godzin później, gdy rozpoczynał się mecz w zespole pozostało tylko 10 graczy. Kontrakty rozwiązali: Bartosz Kurek, Nicholas Hoag, Aleksander Maziarz i Lukas Tichacek. Mimo że pozostali zawodnicy to ciągle bardzo mocny skład jak na polską ligę, w konfrontacji z Treflem przegrali w trzech setach.

– Chcieliśmy ten mecz zagrać dla naszych wspaniałych kibiców, ale tak naprawdę myślami byliśmy gdzie indziej – tłumaczył kapitan zespołu Łukasz Żygadło.

To on był jednym z architektów drużyny gwiazd tworzonej w Szczecinie. Gdy dał się namówić na przejście do Stoczni, rozmawiał z przyjaciółmi z boiska, których spotkał w swej karierze. Za jego pośrednictwem do klubu przyszli m.in. dyrektor Radostin Stojczew czy Matej Kazijski.

– Ciągle wierzę, że jeszcze da się tu uratować ten projekt. Dzwonią do mnie ludzie z całej Europy, z Korei czy Japonii i pytają co się dzieje. Czy dalej gramy? Te telefony świadczą, jakiej skali był to projekt. To, że się nie udał w kraju mistrzów świata jest nieprawdopodobne – opowiadał Żygadło, zwracając uwagę przede wszystkim na brak zaangażowania sponsora tytularnego klubu.

– Mam nadzieję, że pojedziemy na następny mecz i jeszcze uratujemy ten klub. Jestem wzruszony, gdy widzę, że połowa ludzi w zespole płacze. Będziemy walczyć do samego końca – zapewnił prezes KPS Stoczni Szczecin Jakub Markiewicz.

Zgodnie z terminarzem następny mecz Stocznia powinna zagrać 8 grudnia z Chemikiem w Bydgoszczy.

Co dalej ze Stocznią Szczecin? "Titanic tonie"

podobne informacje

Mistrzostwa Europy siatkarzy: poznaliśmy podział na koszyki przed losowaniem

Polska Liga Siatkówki: przełamanie ŁKS Łódź. Siatkarki wygrały z rywalkami z dołu tabeli

Znamy wyniki plebiscytu na Sportowca Roku. Bartosz Kurek lepszy od Kamila Stocha

Damian Wojtaszek przedłużył umowę z ONICO Warszawa