tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Problemy nie tylko w Titisee. Co ze skocznią w Engelbergu?

Fani skoków narciarskich w Polsce muszą uzbroić się w cierpliwość. Zaplanowane na przyszły weekend zawody w niemieckim Titisee-Neustadt zostały odwołane ze względu na złe warunki atmosferyczne. Pogoda nie rozpieszcza również organizatorów w Engelbergu, który jest kolejnym przystankiem w pucharowym kalendarzu (14-16 grudnia).
Co z tą zimą?! Dodatkowy konkurs skoków w Zakopanem?
Niezaśnieżona skocznia w Engelbergu (fot. weltcup-engelberg.ch)

Poznaliśmy skład na Puchar Świata w Engelbergu

Jeszcze na początku tygodnia organizatorzy niemieckich zawodów byli przekonani, że zawody na Hochfirstschanze nie są zagrożone. Plany te szybko zweryfikowała pogoda. Wysoka temperatura, opady śniegu z deszczem i silny wiatr (według prognoz w sobotę ma osiągnąć nawet 31km/h) sprawiły, że Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła odwołać zawody.

Gwoździem do trumny jest brak lodowych torów najazdowych. Utrzymanie ich w odpowiednim stanie, przy temperaturze sięgającej niekiedy nawet 8 stopni Celsjusza, graniczy z cudem. Marnym pocieszeniem dla organizatorów może być fakt, że pogoda nie rozpieszcza także w Engelbergu, gdzie zaplanowano kolejne pucharowe zmagania.

Tak wygląda skocznia w Engelbergu na 10 dni przed zawodami (fot. weltcup-engelberg.ch)

Na półtora tygodnia przed konkursem skocznia nie jest jeszcze pokryta śniegiem. Dodatkowym zmartwieniem jest wysoka – jak na tę porę roku– temperatura. W najbliższy piątek ma osiągnąć nawet 10 stopni powyżej zera, co może przeszkadzać w odpowiednim przygotowaniu obiektu. Ponadto wciąż trwa nawożenie śniegu, który magazynowany jest na zeskoku Gross-Titlis-Schanze.

W przeciwieństwie do Titisee-Neustadt na skoczni w Engelbergu od sezonu 2016/2017 zainstalowane zostały tory lodowe. Optymistyczne są także prognozy dotyczące prędkości wiatru. W dniach 15-16 grudnia ma ona osiągać maksymalnie w porywach do 2,5 metra na sekundę.

Prognoza pogody na dni, w których skoczkowie będą rywalizowali w Engelbergu (fot. accuweather.com)

Obecna sytuacja bardzo przypomina tę z jakże szczęśliwego dla nas sezonu 2000/2001, kiedy to eksplodowała forma Adama Małysza. Wówczas wysokie temperatury i brak śniegu uniemożliwiły rozegranie konkursów w Lillehammer, Libercu, Engelbergu i Ramsau. Dlatego też na początku cyklu skoczkowie aż czterokrotnie rywalizowali na obiekcie w Kuopio.

Niżny Tagił: wspaniała pogoń Piotra Żyły i deklasacja Ryoyu Kobayashiego
Niżny Tagił. Kamil Stoch: Piotrek Żyła jest w tej chwili zdecydownie lepszy niż ja
Niżny Tagił. Maciej Kot: mocno przeżywam kryzys, ale... mam grubą skórę
Skoczkowie o... losowaniu ME 2020. "Polska vs Austria – to będą ciężkie boje!"
Piotr Żyła po PŚ w Niżnym Tagile: wciąż jest nad czym pracować

podobne informacje

Polski Związek Narciarski ogłosił reprezentację Polski na mistrzostwa świata w Seefeld

Złoty dzień Polaków. Pięć lat temu Zbigniew Bródka i Kamil Stoch zachwycili świat

Plan transmisji z mistrzostw świata w Seefeld [transmisja, na żywo, online, gdzie oglądać]

Skoki narciarskie. Lahti szczęśliwe dla Polaków. Zobacz medalowe skoki [WIDEO]