tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Świata w Tomaszowie Mazowieckim przyniesie nowe rekordy torów. Co więcej?

W najbliższy weekend, od 7 do 9 grudnia, na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim rozegrany zostanie Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Zawody te dadzą odpowiedź na kilka pytań dotyczących formy łyżwiarzy i… organizatorów.
Zbigniew Bródka (fot. Getty Images)

Bródka i spółka wystartują "w domu". PŚ wraca do Polski

Szybki lód i świetni zawodnicy… Czy padną rekordy torów?

To wydaje się oczywiste – tak. Już podczas listopadowego Pucharu Świata Juniorów Michelle de Jong (Holandia) zdołała ustanowić nowy rekord toru na 500 metrów (38,78), a Hallgeir Engebraten (Norwegia) – na 3000 metrów (3:49,17).

Wyniki, które obecnie widnieją w tabeli rekordów należą do Polaków i wspomnianej dwójki juniorów. Lód jest świetnie przygotowany, co udowodnił PŚJ, na którym, poza wspomnianymi rekordami toru, padło również 66 "życiówek". Młodzi zawodnicy udowodnili, że można ścigać się na poziomie podobnym do tego, jaki prezentują na halach w Niemczech.

Wystarczy rzucić okiem na porównanie obecnych rekordów i wyników zwycięzców biegów zeszłorocznego Pucharu Świata w Berlinie, żeby dojść do wniosku, że… rekordy mogą tu padać masowo. Ciekawe będzie też jak polski tor wypadnie właśnie w porównaniu do najbliższego sąsiada.

Rekordy toru w Tomaszowie vs. wyniki triumfatorów PŚ w Berlinie

Czerwonka, Waś, Bródka… Czy Polak stanie na podium?

Tu już nie jest tak oczywiste. Od ostatniego indywidualnego podium reprezentanta Polski minął przeszło rok. 17 listopada 2017 roku trzecie miejsce na dystansie 500 metrów w Stavanger zajął Artur Waś. W tym sezonie także to on będzie jedną z największych nadziei. W Japonii jeździł nieźle – trzykrotnie zajmował miejsca w okolicach "dziesiątki". Czwarty przejazd był jednak dużo słabszy. Na tyle, że... rywalizację w Tomaszowie będzie musiał zacząć od grupy B.

Najwyższe miejsce w Japonii wywalczyła natomiast Natalia Czerwonka, która była 7. w Tomakomai na dystansie 1000 metrów. W grupach A, za zatem w światowej elicie, pojadą także Karolina Bosiek (1500 metrów), Magdalena Czyszczoń (5000 metrów), Piotr Michalski (1000 metrów) i Zbigniew Bródka (1500 metrów).

Ozłoceni, a wśród nich Polak… Na co stać mistrzów olimpijskich?

Do Tomaszowa przyjedzie piątka mistrzów olimpijskich z Pjongczangu – Irene Wust (Holandia), Esmee Visser (Holandia), Nana Takagi (Japonia), Ted-Jan Bloemen (Kanada) i Havard Lorentzen (Norwegia). Spośród nich tylko Bloemen w tym sezonie nie wygrał jeszcze żadnych zawodów.

Nie ukrywajmy jednak, że polskich kibiców znacznie bardziej interesują mistrzowie z Soczi. Spośród nich w obecnym sezonie na podium Wust i Sablikova. Najważniejszy dla nas w tym zestawieniu Zbigniew Bródka w pierwszych weekendach PŚ na swoim koronnym dystansie 1500 metrów zajął 16. i 17. miejsce. Dzięki temu utrzymał się w grupie najlepszych zawodników. W Tomaszowie wystartuje jeszcze w grupie B na 1000 metrów. Pozycja w "dziesiątce" będzie dobra.

Czerwonka: skończyła się pewna era. Brakuje mi koleżanek

Jest starsza od Noriakiego Kasai i marzy o medalu… W jakim wieku można wygrywać?

Bródka jest najbardziej doświadczonym łyżwiarzem w reprezentacji Polski. Gdyby wygrał, jako 34-latek zostałby najstarszym zwycięzcą Pucharu Świata w tym sezonie. Po zawodach w Obihiro i Tomakomai średnia wieku złotych medalistów wynosi 27 lat. Znacznie zawyża ją jednak Nao Kodaira. 32-letnia Japonka zdystansowała konkurentki w rywalizacji sprinterów i triumfowała aż… pięć razy.

W stawce, która będzie rywalizowała w Tomaszowie Mazowieckim jest pięciu zawodników starszych od Polaka – Walerij Koniaszew (34), Olivier Jean (34), Douwe de Vries (36), Shane Dobbin (38), Jouke Hougeveen (39). Żaden z nich pod względem wyników nie może jednak równać się z mistrzem olimpijskim z Soczi.

Prawdziwym fenomenem pod względem wieku jest Claudia Pechstein. Niemka będzie zdecydowanie najstarszą zawodniczką na Pucharze Świata w Tomaszowie. Ma 46 lat, jest o trzy miesiące starsza od Noriakiego Kasai i… myśli o medalu olimpijskim. Realnie może mieć na niego szansę. Choć druga najstarsza łyżwiarka na listach startowych ma 11 lat mniej, Niemka wciąż utrzymuje się w czołówce na najdłuższych dystansach i z pewnością będzie walczyć o wysokie pozycje.

Na przeciwnym biegunie znajdują się zawodnicy, którzy – podobnie jak Karolina Bosiek – niedawno osiągnęli pełnoletniość. Najmłodszy w Tomaszowie będzie 17-latek z Korei – Jaewon Chung. Także Azjata, Tatsuya Shinhama, jest jak dotychczas najmłodszym złotym medalistą tego sezonu. Japończyk sensacyjnie dwukrotnie wygrał rywalizację na 500 metrów w Tomakomai.

Artur Waś: zmieniłem trening. Było więcej lekkoatletyki

Kanadyjczyk z Holandii i wiecznie druga Austriaczka… Kto ma coś do udowodnienia?

Sportowcy na zawody przyjeżdżają z różnym nastawieniem. Jedni nie myślą o niczym poza zwycięstwem, a inni chcą po prostu coś udowodnić – sobie i kibicom. Przed wielką szansą stanie Vanessa Herzog. Austriaczka będzie mogła w końcu wygrać rywalizację na dystansie 500 metrów. Póki co czterokrotnie była… druga. Za każdym razem przegrywała z Nao Kodairą, która do Polski nie przyjeżdża. Austriaczka stanie zatem przed szansą na pokazanie klasy i wywalczenie drugiego w karierze zwycięstwa na tym dystansie.

Przełamać się musi Ted-Jan Bloemen – Kanadyjczyk, który jeszcze kilka lat temu był... Holendrem. Kraj musiał opuścić z kuriozalnego powodu. Zawodnik… nie mieścił się do kadry narodowej. Po wyjeździe nie raz potrafił utrzeć nosa Holendrom. Wygrywał z nimi także na najważniejszych zawodach, zdobywając złoto igrzysk w Pjongczangu. Poolimpijski sezon zaczął jednak kiepsko. W Tomaszowie będzie miał możliwość odbudowania się i pokazania, że jest jeszcze w stanie rywalizować o medale.

Wiele do udowodnienia mają także Rosjanie i Japończycy. Pierwsi chcą pokazać moc po igrzyskach, na których w większości nie mogli wziąć udziału. Drudzy postarają się potwierdzić klasę, jaką prezentowali w pierwszych dwóch pucharach. Podczas zawodów w Obihiro i Tomakomai gospodarze masowo stawali na podium. Z pewnością będą chcieli udowodnić, że potrafią jeździć szybko także poza granicami kraju.

Lodomistrz z powołania. Tak powstaje lód do łyżwiarstwa szybkiego

podobne informacje

Karolina Bosiek wicemistrzynią świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów

Złoty dzień Polaków. Pięć lat temu Zbigniew Bródka i Kamil Stoch zachwycili świat

Teraz albo nigdy. Karolina Bosiek z ostatnią szansą na złoty medal mistrzostw świata juniorów

MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Kaja Ziomek ustanowiła świetny rekord Polski. "Otwarcie dało mi większego kopa"