tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rozwijał Adriano, Toniego, Mutu... Teraz czas na Krzysztofa Piątka

Nowy szkoleniowiec Genoi – Cesare Prandelli – to zupełnie inna trenerska półka niż jego poprzednicy – Ivan Jurić i Davide Ballardini. Przedstawiamy najważniejsze fakty z życia byłego selekcjonera reprezentacji Włoch, z którym teraz będzie miał przyjemność współpracować Krzysztof Piątek.
Cesare Prandelli (fot. Getty)

Polski piłkarz poszukiwany listem gończym. "Grozi mi więzienie"

– Cesare Prandelli to były piłkarz, który wystąpił w blisko 200 meczach Serie A. Grał w Cremonese, Atalancie i Juventusie. W Turynie spędził sześć lat, zdobył trzy tytuły mistrzowskie, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Europy. W finale na Heysel wszedł na ostatnie sześć minut. Był kolegą m.in. Michela Platiniego i Zbigniewa Bońka.

– Jako trener prowadził kolejno Atalantę, Lecce, Hellas, Venezię, Parmę, Fiorentinę, reprezentację Włoch, Galatasaray, Valencię i ostatnio Al-Nasr ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– Największe sukcesy święcił we Florencji, z którą m.in. zajmował czwarte miejsce w Serie A, dochodził do półfinału Pucharu UEFA i 1/8 finału Ligi Mistrzów. Fiorentina za jego kadencji osiągała najlepsze wyniki w XXI wieku. Był najdłużej pracującym trenerem w historii klubu.

Cesare Prandelli (L) i Adrian Mutu w 2003 roku (fot. Getty)

– Z reprezentacją Włoch niespodziewanie doszedł do finału Euro 2012. Na mundialu 2014 Italia nie wyszła jednak z grupy i Prandelli podał się do dymisji.

– Pod jego wodzą rozkwitały kariery znanych napastników: Adriano, Alberto Gilardino i Adriana Mutu w Parmie, Luki Toniego, Giampaolo Pazziniego, Daniele Osvaldo i Stevana Joveticia w Fiorentinie. Prandelli stawia na ofensywny futbol, oparty na długim utrzymywaniu się przy piłce, a napastnicy w jego zespołach zawsze mają dużo okazji do wykazania się.

– Potrafi również "odkurzyć" piłkarzy, których kariery są na zakręcie. Tak było we Florencji z Adrianem Mutu i w reprezentacji Włoch z Mario Balotellim i Antonio Cassano. Przez lata umiał dotrzeć do piłkarzy o trudnych charakterach.

Cesare Prandelli (L) i Mario Balotelli w 2014 roku (fot. Getty)

– Przywiązuje dużą wagę do wartości moralnych poza boiskiem. Do kadry nie powoływał piłkarzy karanych za brutalne przewinienia w klubach. Przed Euro 2012 wyrzucił z kadry podejrzanego o ustawianie meczów Domenico Criscito (teraz spotkają się w Genoi). Publicznie zrugał też Cassano za homofobiczne wypowiedzi. Sam aktywnie walczy z homofobią w futbolu. Jest też głęboko wierzącym katolikiem.

– W latach 2006 i 2007 był wybierany najlepszym włoskim trenerem. W 2012 zajął drugie miejscu w rankingu IFFHS na najlepszego trenera świata za Vicente del Bosque.

– Ostatnie lata w jego karierze nie były jednak tak udane. Galatasaray prowadził tylko w 16 meczach, a Valencię w 12. Piłkarze narzekali na jego pracę, a kibice na ciągłe zmiany taktyki.

– W 2004 roku zaliczył epizod w Romie, ale szybko musiał zrezygnować ze względu na chorobę żony. Miała raka piersi. Prandelli opiekował się nią do ostatnich dni. Wdowcem jest od 2007 roku.

Puchar Włoch, Genoa – Virtus Entella [SKRÓT]

podobne informacje

"Atakuje każdą piłkę". Krzysztof Piątek skuteczniejszy od Cristiano Ronaldo

Nie pomógł nawet gol Piątka. Krótka radość Genoi

Piątek znów trafił. Debiut Prandellego na remis

"Polski" Puchar Włoch. Sprawdź plan transmisji!