tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Alpejski PŚ: zwycięzcy giganta w Beaver Creek grozi dyskwalifikacja

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wszczęła postępowanie w sprawie możliwego naruszenia przepisów antydopingowych przez zwycięzcę slalomu giganta alpejskiego Pucharu Świata w Beaver Creek Stefana Luitza. Niemcowi grozi nawet dyskwalifikacja.
Stefan Luitz (fot. Getty)

PŚ w bobslejach: Niemki najlepsze na inaugurację

26-letni Luitz miał wdychać tlen z butli przed startem drugiego przejazdu giganta w USA 2 grudnia, który wygrał z przewagą 0,14 s nad broniącym Kryształowej Kuli Austriakiem Marcelem Hirscherem.

Taka praktyka nie jest zabroniona w kodeksie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), natomiast nie dopuszcza jej FIS. Szef zawodów alpejskiego PŚ Markus Waldner potwierdził na spotkaniu przed rundą cyklu w Val d'Isere, że trwa dochodzenie w tej sprawie. Luitz nie dostał zakazu startów w zawodach do czasu jej wyjaśnienia.

– Popełniliśmy błąd, przyznajemy się do tego. Nie wiedzieliśmy, że regulamin FIS nie jest zbieżny z kodeksem WADA – powiedział szef niemieckiego związku narciarstwa alpejskiego Wolfgang Maier.

Jak tłumaczono, tlen był Luitzowi potrzebny, ponieważ Beaver Creek leży na wysokości ponad 3000 m nad poziomem morza, gdzie powietrze jest rozrzedzone. W przepisach FIS widnieje punkt mówiący o tym, że zabronione jest wnoszenie butli z tlenem na teren zawodów. Złamanie tego zapisu skutkuje dyskwalifikacją.

Stefan Luitz (fot. Getty) Nadzieję Niemiec może czerpać jedynie z rozbieżności regulaminów FIS i WADA. – Zgadzamy się z tym, gdy ktoś mówi, że złamaliśmy regulamin. Ale nie, że dopuściliśmy się dopingu. Nie oszukujemy nikogo. Według WADA i NADA (krajowej agencji antydopingowej) wdychanie tlenu nie jest oszustwem – podkreślił Maier.

Na razie nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja FIS w tej sprawie. Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym tygodniu. Jeśli Niemiec zostanie zdyskwalifikowany, wówczas Hirscherowi zostanie zapisane 60. w karierze zwycięstwo w PŚ.

Zmagania w Val d'Isere rozpoczną się w sobotę o godzinie 10, kiedy odbędzie się pierwszy przejazd slalomu giganta. Na niedzielę zaplanowano rywalizację w slalomie

podobne informacje

Alpejski PŚ: Stefan Luitz wygrał slalom gigant w Beaver Creek