tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

UFC: jednogłośnie, jednostronnie. Joanna Jędrzejczyk bez pasa wagi muszej

W nocy z soboty na niedzielę Joanna Jędrzejczyk stanęła przed szansą przejścia do historii UFC. Polka mogła zostać pierwszą zawodniczką, która sięgnęła po mistrzostwo w dwóch kategoriach wagowych. Niestety przegrała jednogłośną decyzją sędziów z pochodzącą z Kirgistanu Walentyną Szewczenko.
Joanna Jędrzejczyk (fot.GettyImages)

Co za nokaut! Polak mistrzem DSF Kickboxing Challenge

Obie zawodniczki znają się bardzo dobrze. Przed sobotnią walką Jędrzejczyk trzykrotnie mierzyła się z Szewczenko na zasadach muay thai, po raz ostatni w 2008 roku. Polka przegrała wszystkie trzy starcia decyzją sędziów.

Szewczenko do najlepszej federacji MMA na świecie trafiła w 2015 roku i od tamtego momentu stoczyła sześć walk w kategorii koguciej (limit do 135 funtów, 61,2kg), z których wygrała cztery. Jej wyższość musiała uznać m.in. jedna z najlepszych zawodniczek w historii, Holly Holm. Od przejścia do federacji UFC w 2014 roku Jędrzejczyk walczyła w kategorii słomkowej (limit 115 funtów, 52,2kg), o dziewięć kilogramów lżejszej niż kategoria zawodniczki z Kirgistanu.

Byłe przeciwniczki z czasów rywalizacji w boksie tajskim dzieliła więc ogromna różnica, jeśli chodzi o kategorie wagowe. Jednak dwie porażki Jędrzejczyk z Rose Namajunas oraz utworzenie w 2017 roku kategorii muszej kobiet zwiększyło szanse Polki na zrewanżowanie się Szewczenko w oktagonie oraz zostanie pierwszą kobietą w historii federacji, która sięgnie po pasy mistrzowskie w dwóch kategoriach wagowych.

Faworytką starcia była Walentyna, po której stronie w opinii ekspertów miała stać większa siła i która mierzyła się w swojej karierze z cięższymi rywalkami.

Obie zawodniczki rozpoczęły walkę bardzo ostrożnie, wymieniając kilka niskich kopnięć i starając się wybadać rywalkę. Na początku drugiej minuty Szewczenko obaliła Polkę, ale Jędrzejczyk po chwili uwolniła się z próby duszenia i podniosła walkę do "stójki". Przyparta do ogrodzenia oktagonu dobrze utrzymywała pozycję i postała kilka uderzeń kolanem na korpus rywalki. W końcówce rundy Szewczenko najpierw trafiła Joannę łokciem w twarz, a po chwili dorzuciła potężne kopnięcie na klatkę piersiową Polki.

fot. GettyImagesNa starcie drugiej rundy Jędrzejczyk starała się przejąć inicjatywę, ale Szewczenko udowodniła, że nie bez powodu uznawana jest za jedną z najlepiej kontrujących zawodniczek w UFC. Rywalka unikała najgroźniejszych ciosów i odpowiadała kombinacjami dwóch-trzech uderzeń, które lądowały na szczęce Polki. Twarzy Joanny sięgnęło również jedno z kopnięć przeciwniczki.Na półtorej minuty przed końcem rundy Joanna ponownie została powalona na ziemię, gdzie była rozbijana łokciami spadającymi na jej twarz.

Trzecia runda była lepsza w wykonaniu Jędrzejczyk. Polka posłała kilka silnych kopnięć na korpus Szewczenko, a po chwili trafiła ją kolejnym kopnięciem w twarz. Joanna dobrze broniła sie przed obaleniami, chociaż nie ustrzegła się dwóch uderzeń kolanem w twarz.

W czwartym starciu Polka wyraźnie starała się podkręcić tempo. – Trzecia runda była lepsza w wykonaniu Joanny. Widać, że chce przyspieszyć. Musi być świadoma, że przegrywa na kartach sędziowskich – podkreślał w trakcie walki Joe Rogan, komentator UFC. Po chwili Szewczenko znów obaliła Jędrzejczyk, ale zawodniczka z Olsztyna wykazała się umiejętną defensywą i ponownie "podniosła" walkę. Na zakończenie tego starcia obie rywalki wymieniły kilka silnych ciosów na szczękę, choć najmocniejsze uderzenie wyprowadziła Szewczenko, trafiając Joannę mocnym prawym na kilkanaście sekund przed końcem.

Ostatnia runda walki to kontrola sytuacji przez Szewczenko. Na tym etapie wydawało się już niemal pewne, że Polka potrzebuje nokautu lub poddania do zwycięstwa. Jej oponentka przez większą część rundy przeważała i dodatkowo wyprowadziła kilka bardzo silnych ciosów łokciami i kolanami.

Sędziowie nie mieli wątpliwości – wszyscy orzekli zwycięstwo Szewczenko w stosunku 49:46.

fot. GettyImages

podobne informacje

Joanna Jędrzejczyk powalczy o pas UFC. Starcie jeszcze w tym roku

Zarobki Joanny Jędrzejczyk po UFC w Calgary

Trylogia, zmiana wagi. Co dalej z Jędrzejczyk?

Pączek, szampan i atak na szczyt. Jędrzejczyk jest królową