4 Pauline Coatanea 2
21 Orlane Kanor 4 2 2
26 Pauletta Foppa

ME 2018 piłkarek ręcznych. Stracona szansa Francuzek. 20-latka bohaterką Węgierek

Spore emocje w dwóch pierwszych niedzielnych meczach drugiej fazy mistrzostw Europy piłkarek ręcznych. W grupie I mistrzynie świata i gospodynie turnieju Francuzki niespodziewanie zremisowały ze Szwedkami 21:21 (11:14), a w grupie II Węgierki pokonały Niemki 26:25 (12:10). O ich zwycięstwie zadecydowało trafienie 20-letniej Noemi Hafry na dziewięć sekund przed końcem meczu.
Piłka ręczna, ME 2018, gr. I: Szwecja – Francja [SKRÓT]
(fot. Getty)

Witajcie w krainie, gdzie piłka ręczna ginie. "Ci ludzie rozwalają nasz sport od lat. Trzeba zmian!"

Trójkolorowe nie miały tyle szczęścia co Madziarki, choć w ostatniej minucie meczu aż dwa razy próbowały pokonać broniącą szwedzkiej bramki Filippę Idehn. 28-latka kluczową interwencję zanotowała dwie sekundy przed końcową syreną, zatrzymując rzut z lewego skrzydła Siraby Dembele Pavlović.

(fot. Getty) Idehn występ zakończyła z 14 paradami i tytułem MVP meczu. Nie było to jednak zaskoczeniem – Szwedka broniła z 41-procentową skutecznością i to w dużej mierze dzięki niej Skandynawki zatrzymały gospodynie imprezy.

Zawodniczki Henrika Signella od początku gry nadawały ton rywalizacji. Mecz zaczęły od prowadzenia 3:0, które – z krótką przerwą w końcówce pierwszej połowy – utrzymywały aż do 50. minuty (19:16). Przewagi nie zdołały jednak dowieźć do końca mimo świetnej gry Idehn. Na finiszu spotkania bramkarka była bez szans wobec potężnych rzutów Alexandry Lacrabere i Orlane Kanor z drugiej linii.

Mimo uniknięcia porażki Francuzki będą po niedzielnym meczu zawiedzione. Stracony punkt może bowiem kosztować je miejsce w półfinale. Po czterech z pięciu gier zawodniczki Oliviera Krumbholza mają na koncie pięć punktów. Przed nimi jeszcze mecz z Serbkami, które dziś o godz. 18:00 zagrają z Rosjankami. Transmisja na SPORT.TVP.PL i w aplikacji.

ME 2018 kobiet, grupa I:
Szwecja – Francja 21:21 (14:11)
Najwięcej goli: dla Szwecji – Isabelle Gullden 6, Hanna Blomstrand, Olivia Mellegard, Jamina Roberts – po 3, Linn Blohm, Jenny Alm – po 2; dla Francji – Alexandra Lacrabere 5, Orlane Kanor 4, Paline Coatanea, Grace Zaadi, Siraba Dembele Pavlović – po 2

Tabela grupy I (fot. TVP Sport)

Rozczarowane po niedzielnym spotkaniu z Węgierkami będą też Niemki, które po piątkowym triumfie nad Hiszpankami niespodziewanie stanęły przed szansą włączenia się do gry o półfinał. Okazję zaprzepaściły w niedzielę, mimo że na 97 sekund przed końcem meczu wygrywały jeszcze 25:24.

Zawodniczki Henka Groenera na prowadzenie wyszły dopiero w ostatnim kwadransie gry, wcześniej przez długi czas goniąc wynik. Ich rywalki, po piątkowym laniu od Norweżek (klęska 25:38), mecz rozpoczęły odmienione – przez blisko 12 minut dały sobie rzucić tylko jednego gola, dzięki czemu wygrywały 5:1.

Piłka ręczna, ME 2018, gr. II: Węgry – Niemcy [SKRÓT] Prowadzenie Węgierki zdołały utrzymać do 43. minuty, choć wcześniej, jeszcze przed przerwą, na chwilę oddały je Niemkom. Nie przeszkodziło im to jednak w ponownym wypracowaniu trzech trafień przewagi niewiele po rozpoczęciu drugiej połowy (13:10). Problemy zawodniczki Kima Rasmussena napotkały dopiero w ostatnim kwadransie.

Niemki za sprawą świetniej dysponowanych Alicii Stolle i Julii Behnke w 47. minucie doprowadziły do remisu 19:19, a trzy minuty później wyszły na prowadzenie 21:20. Od tego momentu obie drużyny toczyły grę gol za gol, z której górą wyszły Madziarki. Bohaterkami zostały wspomniana już Hafra oraz Viktoria Lukacs i Nadine Schatzl – w ostatnim kwadransie trio to rzuciło 7 z 8 bramek zespołu.

Dzięki zwycięstwie Węgierki zrównały się liczbą punktów z Niemkami i choć mają taki sam dorobek jak liderujące tabeli Rumunki i Holenderki, to ich szanse na grę w półfinale są niewielkie. To dlatego, że wspomniany duet rozegrał rozegrał jak na razie o dwa mecze mniej. O godz. 21:00 zmierzy się zresztą w bezpośrednim starciu. Transmisja w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji.

ME 2018 kobiet, grupa II:
Węgry – Niemcy 26:25 (12:10)
Najwięcej goli: dla Węgier – Viktoria Lukacs 7, Noemi Hafra 5, Nadine Schatzl, Aniko Kovacsics, Szimonetta Planeta, Laura Szabko – po 3; dla Niemiec – Alicia Stolle 9, Xenia Smits 6, Julia Behnke 4