:
3
67'Lucas Pratto
109'Juan Quintero
120'Gonzalo Martinez
19 Mauro Zarate

Copa Libertadores: River Plate – Boca Juniors. Superclasico rozstrzygnięte dopiero w dogrywce

W rewanżu w finale Copa Libertadores na Santiago Bernabeu w Madrycie River Plate mierzył się z Boca Juniors. Superclasico rozstrzygnęła dopiero dogrywka, w której szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylił ten pierwszy zespół i wygrał 3:1.
Radość piłkarzy River Plate w meczu z Boca Juniors (fot. Getty)

Messi blisko wyjątkowego hat-tricka. Barcelona lepsza w derbach

Madrycki finał Copa Libertadores nie rozczarował. Na wypełnionym po brzegi Santiago Bernabeu River Plate i Boca Juniors zgotowały kibicom bardzo dobry spektakl. W pierwszej połowie nie brakowało emocji, ale padł tylko jeden gol.

Bramkę na 1:0 dla Boca strzelił Dario Benedetto, który wykorzystał znakomite podanie Nahitana Nandeza. Argentyńczyk w sytuacji sam na sam nie dał szans Franco Armaniemu. W ten sposób Boca zaznaczyło swoją przewagę – w pierwszej połowie oddali aż o pięć strzałów więcej niż rywale.

W drugiej połowie River wzięło się do odrabiania strat. Starania zespołu na gola zamienił Lucas Pratto, który w 68. minucie pięknym kopnięciem zakończył ładną akcję zespołową gości. W regulaminowym czasie gry utrzymał się wynik 1:1 i w związku z remisem także w pierwszym meczu (2:2) potrzebna była dogrywka, by rozstrzygnąć rywalizację.

Dogrywka rozpoczęła się od ostrego wejścia pomocnika Boca Juniors Wilmara Barriosa. Kolumbijczyk po faulu na rywalu zobaczył drugi żółty i w konsekwencji – czerwony kartonik. Osłabiony zespół skupił się więc na obronie wyniku, a River ruszył do ataku, by uniknąć serii rzutów karnych. Ostatecznie swego dopięła ta druga drużyna. W 109. minucie po kapitalnej akcji i przepięknym uderzeniu Juana Quintero Millonarios wyszli na prowadzenie. W ostatniej minucie dogrywki piłkarzom Boca zabrakło jeszcze szczęścia, gdy po strzale Leonardo Jary piłka odbiła się od słupka. W doliczonym czasie po błyskawicznej kontrze do pustej bramki Boca piłkę wbił jeszcze Gonzalo Martinez, tym samym pieczętując zdobycie Copa Libertadores.

To czwarty triumf River Plate w tych rozgrywkach. Poprzednio klub z Buenos Aires wygrywał w latach 1986, 1996 i 2015. Najwięcej triumfów w Copa Libertadores ma z kolei inny argentyński klub – Independiente, który aż siedmiokrotnie zostawał najlepszą drużyną Ameryki Południowej.