tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polacy chcą ME w 2024 roku. Zaskakujący rywal...

Polska to jeden z czterech kandydatów do organizacji lekkoatletycznych mistrzostw Europy w 2024 roku. Imprezę chcą przeprowadzić również Białorusini, Szwedzi oraz Finowie. – W grę wchodzi Stadion Śląski w Chorzowie. Nasz największy rywal? Białoruś – stwierdził Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.
Adam Kszczot (fot. Getty Images)

Piotr Lisek: na treningach poddaję się fantazji

Główna arena zmagań – Stadion Śląski w Chorzowie. Pierwsze prezentacje miast-kandydatów dopiero przed nami. Finałowa dwójka zostanie przedstawiona wiosną. Organizatora poznamy w kwietniu 2020 roku.

Będziemy wiedzieć więcej, gdy zaprezentujemy wstępną koncepcję. Aplikujemy. Przed nami pierwszy etap. Zobaczymy, co się wydarzy. To nie jest tania impreza. Nie będzie tak drogo, jak podczas mistrzostw w Berlinie, ale tanio też nie... To duży wysiłek, by zgromadzić wystarczający budżet. Zawody mają być za pięć i pół roku. Możemy się jedynie przymierzać i wstępnie szacować. W grę wchodzi Stadion Śląski w Chorzowie. Największy rywal? Białoruś – podsumował Majewski.

Zawody na taką skalę wiążą się ze sporymi wydatkami. ME w Berlinie kosztowały około 140 mln zł. Impreza z Amsterdamu z 2016 roku ok. 65 mln zł. Biało-czerwoni zamierzają wzorować się na holenderskich organizatorach…

Jesteśmy gotowi na większe międzynarodowe zawody. Jest zainteresowanie kibiców. Zapełniają trybuny. Sportowcom podobała się rywalizacja na Stadionie Śląskim podczas Memoriału Kamili. Chcą tutaj przyjeżdżać i rywalizować – zauważył Robert Skolimowski, ojciec zmarłej młociarki i prezes fundacji jej imienia.

Najbliższe ME w 2020 roku zostaną przeprowadzone w Paryżu. Organizatora kolejnych jeszcze nie poznaliśmy. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku będą, tak jak w Berlinie, areną igrzysk europejskich (obok lekkoatletyki również pływanie, wioślarstwo, kolarstwo, gimnastyka artystyczna oraz triathlon).

Sofia Ennaoui spełniła marzenia. "Początki bywają trudne"