tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME 2018 piłkarek ręcznych. Holandia – Norwegia, czyli rewanż za finał sprzed dwóch lat w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacj

Rywalizacja w drugiej rundzie mistrzostw Europy piłkarek ręcznych wkracza w decydującą fazę. We wtorek rozegrane zostaną dwa spotkania grupy II, w tym hit Holandia – Norwegia, czyli powtórka finału mistrzostw Europy sprzed dwóch lat. Wtedy górą były Skandynawki, teraz jednak faworytkami wydają się Oranje. Początek spotkania o godz. 21:00, a trzy godziny wcześniej starcie Hiszpania – Rumunia. Transmisje obu meczów w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji.
(fot. Getty)

ME: bałkańska bitwa dla Czarnogórek. Serbki bez szans na półfinał [RELACJA]

Grupa II: Hiszpania – Rumunia / godz. 18:00
Transmisja: TVP Sport, SPORT.TVP.PL, aplikacja mobilna
Komentuje: Piotr Dębowski

Po porażkach w pierwszej fazie turnieju z Holenderkami i Węgierkami oraz klęsce z Niemkami na starcie zmagań w drugiej rundzie, Hiszpanki jako pierwsze w grupie II straciły szanse na grę w półfinale. We wtorek zespół Carlosa Vivera zagra więc bez dodatkowej presji, która z kolei ciążyć będzie na ich rywalkach, Rumunkach.

(fot. PAP/EPA) Drużyna Ambrosa Martina przez pierwszą rundę turnieju przeszła jak burza, po drodze rozbijając nawet broniące trofeum Norweżki, ale drugi etap rozpoczęła od solidnego lania od rozpędzonych Holenderek. Ta porażka nie skomplikowała wyjątkowo ich sytuacji w grupie – kwestię awansu do półfinału wciąż trzymają w swych rękach – ale by w weekend zagrać o medale, we wtorek muszą pokonać Hiszpanki.

To nie powinno być wyjątkowo trudne, patrząc wyłącznie na historię ostatnich bezpośrednich meczów obu drużyn. Rumunki wygrywały z Hiszpankami choćby podczas MŚ 2017 czy igrzysk w Rio, ogółem zwyciężając w 10 z 16 oficjalnych spotkań na imprezach mistrzowskich. Podczas Euro przegrały z nimi tylko raz, w 2008 roku w Macedonii. Teraz taki wynik będzie niespodzianką.

Grupa II: Holandia – Norwegia / godz. 21:00
Transmisja: TVP Sport, SPORT.TVP.PL, aplikacja mobilna
Komentuje: Piotr Dębowski

"Jak nie teraz, to kiedy?" – pytali holenderscy dziennikarze swoje rodaczki podczas poniedziałkowego spotkania dla mediów. Cztery ostatnie mecze to cztery bolesne klęski Oranje z Norweżkami. Holenderki każdą z nich pamiętają dokładnie, ale teraz mają szansę wziąć srogi rewanż – jeśli we wtorek wygrają, wyrzucą Skandynawki poza półfinał mistrzostw.

(fot. PAP/EPA) To byłaby historia niemal bez precedensu, bo mówimy przecież o drużynie, która na dwunastu dotychczasowych mistrzostwach Europy tylko raz nie dotarła do najlepszej czwórki (w 2000 roku). Co więcej, Norweżki wygrały sześć z siedmiu ostatnich edycji, w finale nie grały w sumie tylko dwa razy.

Teraz jednak zespół Thorira Hergeirssona stoi przed arcytrudnym zadaniem. Po porażkach z Niemkami i Rumunkami w pierwszej fazie, do drugiego etapu Norweżki awansowały z zerowym dorobkiem. By zagrać w półfinale muszą więc nie tylko wygrać wszystkie mecze w drugiej rundzie, ale i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w pozostałych spotkaniach. Na to jednak nie mają już wpływu.

To, co mogą zrobić, to pokonać we wtorek niepokonane dotąd Holenderki. Cztery ostatnie spotkania z Oranje na dużych imprezach rozstrzygały jednak na swą korzyść w sposób popisowy. Finał mistrzostw świata 2015? Wygrana 31:23. Mecz o brąz na igrzyskach w Rio? Triumf 36:26. Finał mistrzostw Europy 2016? Zwycięstwo 30:29. Półfinał mistrzostw świata 2017? Sukces 32:23. "Dlaczego teraz miałoby być inaczej?" – pytają norwescy dziennikarze...

Czytaj więcej:
Witajcie w krainie, gdzie ręczna ginie. "Ludzie z ZPRP rozwalają ten sport!"
Nowiński: ze szkoleniem nie jest źle. Gubimy się wśród seniorów...
Zmarnowana dekada polskiej piłki ręcznej. Nikt nie posłuchał apelu Wenty...

ME 2018 piłkarek ręcznych. TOP 5 akcji 10. dnia mistrzostw [WIDEO]

podobne informacje

Suchar, łzy i protest żółtych kamizelek. Podsumowujemy ME 2018 piłkarek ręcznych

ME 2018 piłkarek ręcznych. "Messi żeńskiej piłki ręcznej" z tytułem MVP mistrzostw we Francji

ME 2018 piłkarek ręcznych. Do trzech razy sztuka! Francuzki mistrzyniami Europy

ME 2018 piłkarek ręcznych. Cztery medale w trzy lata. Holenderki trzecią drużyną ME