| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
W tym roku mija dziesięć lat od kiedy najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce określono mianem Ekstraklasy. Od przyszłego sezonu rywalizacja najlepszych drużyn w kraju będzie transmitowana w Telewizji Polskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy ankietę, w której można wybrać najlepszego piłkarza Ekstraklasy ostatniej dekady.
Paweł Brożek – legenda Wisły Kraków. Jeden z najlepszych strzelców w historii rozgrywek. W dwóch edycjach zdobywał najwięcej bramek. Po poprzednim sezonie postanowił zakończyć karierę. Trudna sytuacja Białej Gwiazdy sprawiła jednak, że... wrócił z emerytury i znów pomaga drużynie. Sukcesów w Polsce nie przełożył na dobrą grę w zagranicznych klubach.
Tomasz Frankowski – od sezonu 2008/2009 występował w Jagiellonii Białystok. W 2011 roku został królem strzelców rozgrywek. Na początku XXI wieku kilkakrotnie sięgał po tytuł najskuteczniejszego snajpera jako napastnik Wisły. Z krakowską drużyną zostawał też mistrzem Polski.
Arkadiusz Głowacki – kolejna historyczna postać Wisły Kraków. Pięciokrotny mistrz kraju. Przez wiele lat był opoką defensywy drużyny spod Wawelu. W barwach Białej Gwiazdy rozegrał ponad 400 meczów. Z karierą pożegnał się po minionym sezonie.
Dusan Kuciak – z Legią Warszawa trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Później przeniósł się do angielskiego Hull City. Po nieudanej przygodzie na Wyspach Brytyjskich wrócił do Ekstraklasy. W 2017 roku rozegrał bardzo dobrą wiosnę w Lechii Gdańsk. To m.in. dzięki jego znakomitej grze gdańszczanie do końca sezonu liczyli się w grze o europejskie puchary.
Robert Lewandowski – w Ekstraklasie błyszczał w Lechu Poznań. Przez dwa lata gry w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce zdobył wszystko – wygrał mistrzostwo i Puchar Polski, a także został królem strzelców. Później przeniósł się do Borussii Dortmund. Wiadomo, jak potoczyła się dalsza kariera "Lewego"...
Danijel Ljuboja – Serb rozegrał dwa znakomite sezony w Legii Warszawa. Słynął z pięknych bramek zdobywanych lewą nogą. W 2012 roku wygrał z Wojskowymi Puchar Polski. Rok później mocno przyczynił się do odzyskania przez Legię mistrzostwa kraju po siedmiu latach przerwy.
Marcelo – środkowy obrońca rozegrał w Wiśle Kraków dwa znakomite sezony. W rozgrywkach 2008/2009 zdobył mistrzostwo Polski. Spisywał się dobrze nie tylko w defensywie. Był też przydatny w ataku. Jego grę zauważyło PSV Eindhoven, które ściągnęło go latem 2009 roku. Później grał w Besiktasie Stambuł, a obecnie z powodzeniem występuje w Olympique Lyon.
Maor Melikson – lider Wisły Kraków. Zawodnikiem Białej Gwiazdy został w styczniu 2011 roku i niemal natychmiast stał się jedną z wiodących postaci. Wybrano go odkryciem sezonu, a krakowianie zakończyli rozgrywki na pierwszym miejscu. Opuścił klub w 2013 roku – przeniósł się do Valenciennes.
Sebastian Mila – największe sukcesy w Ekstraklasie odniósł jako piłkarz Śląska Wrocław. W sezonie 2011/2012 został mistrzem kraju, rok wcześniej był wicemistrzem. Strzelał gole, ale częściej asystował. Zakończył karierę po poprzednim sezonie jako piłkarz Lechii Gdańsk.
Nemanja Nikolić – zachwycał w barwach Legii Warszawa. Do stolicy przeniósł się latem 2015 roku i od początku strzelał jak na zawołanie. W pierwszym sezonie został królem strzelców. Rywalizację wygrał z olbrzymią przewagą – zdobył 28 bramek, aż o 12 więcej od drugiego Airama Cabrery. Wojskowi zdobyli wówczas mistrzostwo i Puchar Polski. W połowie następnego sezonu odszedł do Chicago Fire.
Vadis Odjidja-Ofoe – w Ekstraklasie spędził zaledwie sezon, ale w Legii tęsknią za nim do dzisiaj. Latem 2016 roku przyszedł do stolicy z nadwagą, wielu krytykowało ten transfer. Po kilku tygodniach stał się jednak liderem drużyny – świetnie radził sobie nie tylko w Ekstraklasie, ale też w meczach Ligi Mistrzów. Wiosną 2017 roku był najważniejszą postacią zespołu – poprowadził warszawian do kolejnego tytułu. Następnie przeszedł do Olympiakosu Pireus.
Miroslav Radović – legenda współczesnej Legii. Po raz pierwszy w stolicy pojawił się w 2006 roku. Mimo nie najlepszych początków, z czasem został kluczowym zawodnikiem. W Warszawie grał nieprzerwanie do 2015 roku, gdy zdecydował się na wyjazd do Chin. W kolejnych latach grał jeszcze w Olimpiji Lublana oraz Partizanie Belgrad. Najlepiej czuje się jednak przy Łazienkowskiej, gdzie wrócił w 2016 roku. Ostatnio jego rola na boisku jest już niewielka. Nie ma jednak wątpliwości, że największe sukcesy Legii w ostatnich latach to jego zasługa.
Artjoms Rudnevs – napastnik Lecha Poznań, król strzelców Ekstraklasy w sezonie 2011/2012 – kończył rozgrywki z dorobkiem 22 goli. Zdobył wiele hat tricków, nie tylko w w krajowych rozgrywkach. Strzelił trzy gole w spotkaniu z Juventusem w 2010 roku. Przez dwa lata gry w Kolejorzu spisywał się znakomicie, a potem przeniósł się do Hamburgera SV.
Radosław Sobolewski – waleczne serce każdej drużyny, w której występował. Czterokrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków. Ostatni tytuł zdobył w sezonie 2010/2011 – pełnił wówczas funkcję kapitana drużyny. W 2013 roku opuścił Białą Gwiazdę i przeszedł do Górnika Zabrze.
Semir Stilić – w Ekstraklasie brylował przede wszystkim jako piłkarz Lecha Poznań. Dysponował fantastyczną techniką i wizją gry, stanowił o obliczu drużyny, która w sezonie 2009/2010 wygrała mistrzostwo Polski. W 2012 roku opuścił Polskę. Później wrócił do Ekstraklasy. Dobrze grał jeszcze w Wiśle Kraków. Obecnie występuje w Wiśle Płock, gdzie prezentuje się już dużo słabiej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.