tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Natalia Partyka Sportowcem Roku w Plebiscycie PZSN "Start"

Natalia Partyka zdobyła tytuł Sportowca Roku 2018 w Plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"! Od 2004 roku sięga nieprzerwanie po najwyższe laury w tenisie stołowym. Na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się paralekkoatleci – multimedaliści mistrzostw Europy z Berlinia: Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski.
Natalia Partyka (fot. Getty)

Mistrz Polski w Lidze Mistrzów. Na razie ampfutbolowej...

Królowa jest tylko jedna i nazywa się Natalia Partyka – tak można podsumować głosowanie, które trwało od 26 listopada do 5 grudnia. Plebiscyt zakończył się triumfem tegorocznej mistrzyni świata w tenisie stołowym. Natalia Partyka (Start Szczecin) obroniła w miastach Lasko i Celje w Słowenii tytuł sprzed czterech lat, a fakt, że już w tej chwili jest legendą paraolimpijskiego sportu z pewnością dodał jej głosów Internautów. Wystarczy kilka faktów: pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska, pięciokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich, trzykrotna zdobywczyni tytułu Sportowca Niepełnosprawnego Roku w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej (2007, 2008, 2009), a do tego jeszcze start w igrzyskach olimpijskich – to wszystko składa się na niezwykłą sportową karierę.

Fakt, że od wtorku w japońskiej telewizji można oglądać film dokumentalny "Who I am? The Undefeated Queen: Natalia Partyka" (czyli "Kim jestem? Niezwyciężona Królowa: Natalia Partyka") zbiega się z wyborem Internautów i jednocześnie potwierdza wielkość i klasę zawodniczki.

Jednak wybór 20. nominowanych nie był łatwy. Paraolimpijczycy dostarczyli nam w tym roku wielu emocji na arenach igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wywalczyli tyle medali, że dwunastoosobowa Kapituła Plebiscytu składająca się z działaczy sportu paraolimpijskiego, trenerów i dziennikarzy, miała bardzo trudne zadanie wyselekcjonowania spośród 52. nadesłanych kandydatur najlepszej dwudziestki. O tym, kto zwycięży zadecydowali już wyłącznie Internauci.

Igor Sikorski (fot. Getty)

Drugi i trzeci stopień podium zajęli lekkoatletyczni multimedaliści z Berlina. Na drugim miejscu – Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), a na trzeciej pozycji – Michał Kotkowski (Start Poznań). Obaj w stolicy Niemiec sięgnęli po trzy medale czempionatu Starego Kontynentu. Każdy z nich wywalczył dwa złote medale na dystansach 200 i 400 metrów, startując w swoich grupach niepełnosprawności.

Tuż za podium uplasował się inny tegoroczny mistrz świata. Czwarte miejsce dla Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin), który podobnie jak Natalia Partyka sięgnął po złoto w tenisie stołowym, broniąc tytułu sprzed czterech lat. Piąte miejsce w plebiscycie zajął brązowy medalista z igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu – Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). W Korei Południowej wywalczył brąz w slalomie gigancie.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze na: Alicja Jeromin (Start Radom), Bartłomiej Mróz (Kędzierzyn Koźle), Lucyna Kornobys (Start Wrocław), Barbara Bieganowska (Sprawni Razem) i Michał Derus (Start Tarnów).

Patronem honorowym Plebiscytu jest Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki Plebiscytu PZSN "Start" na Sportowca Roku 2018
1. Natalia Partyka (tenis stołowy)
2. Krzysztof Ciuksza (lekkoatletyka)
3. Michał Kotkowski (lekkoatletyka)
4. Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
5. Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
6. Alicja Jeromin (lekkoatletyka)
7. Bartłomiej Mróz (badminton)
8. Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
9. Barbara Bieganowska (lekkoatletyka)
10. Michał Derus (lekkoatletyka)
11. Michał Golus (pływanie)
12. Rafał Wilk (kolarstwo)
13. Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
14. Milena Olszewska (łucznictwo)
15. Iwona Podkościelna (kolarstwo) i Aleksandra Tecław (pilot)
16. Aleksander Kossakowski (lekkoatletyka) i Krzysztof Wasilewski (przewodnik)
17. Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
18. Maciej Lepiato (lekkoatletyka)
19. Wojciech Makowski (pływanie)
20. Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)

Wielkie sukcesy parabadmintonistów. Worek medali na mistrzostwach Europy
Mistrzostwa świata w ampfutbolu za nami. Zobacz, jak wyglądały od kulis
Bawić się może każdy. Mistrzostwa Europy w tańcu na wózkach
Kto najlepszym paralekkoatletą sezonu? Złote Kolce wręczone

podobne informacje

WT w tenisie stołowym: porażki Polaków w Budapeszcie

El. DME w tenisie stołowym: Li Qian nie wystąpi w wyjazdowym meczu ze Słowenią

ME w tenisie stołowym: Li Qian i Katarzyna Grzybowska-Franc w 1/8 finału. Odpadła Natalia Partyka

ME w tenisie stołowym: trzy Polki w 1/16 finału singla