tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Apel Zbigniewa Bońka: nie zmarnujmy tych dwóch lat

– Cieszymy się, że Telewizja Polska będzie miała współudział w pokazywaniu Ekstraklasy, ale musimy to wykorzystać. Żeby nie skończyło się pięknymi konferencjami, podziałem kasy, a dalej będziemy robili wszystko po staremu. Bo to nie działa – podkreślił prezes PZPN, Zbigniew Boniek, po ogłoszeniu nowego kontraktu na prawa telewizyjne na sezony 2019/20 i 2020/21.
Zbigniew Boniek: Ekstraklasa w TVP? Musimy być odważni i robić zmiany
Zbigniew Boniek (L) (fot. TVP)

"Mistrz Polski regularnie w Lidze Mistrzów – po to jest ten kontrakt"

Zbigniew Boniek...

...o nowym kontrakcie telewizyjnym:

Jest to coś nowego, coś pozytywnego. Ten kontrakt otworzy nowe horyzonty dla Ekstraklasy. Ale nie zapominajmy, że zaczynamy z bardzo niskiego progu. Mamy bardzo wiele do zrobienia i te dwa lata trzeba wykorzystać, żeby polską piłkę po prostu zmienić. Nie można się bać odważnych decyzji, odważnych zmian, bo nasza piłka klubowa fajnie wygląda, kiedy gramy między sobą, bo na poziomie europejskim umieramy. Za dwa lata będziemy mieli nowe europejskie rozgrywki i w nich musimy uczestniczyć. Jeśli tam też nas zabraknie, to będzie to sytuacja absolutnie bardzo trudna do wytłumaczenia.

...o niezbędnych zmianach:
Ten kontrakt świadczy o tym, że w kraju jest powszechny popyt na polski sport. Dzisiaj cieszymy się, że Telewizja będzie miała współudział w pokazywaniu polskiej piłki, ale musimy to wykorzystać. Żeby nie skończyło się pięknymi konferencjami, podziałem kasy, a będziemy robili wszystko po staremu, bo widzimy, że pod względem czysto sportowym to nie działa. Nasza liga jest fajnie opakowana, mamy fajne stadiony, fajną infrastrukturę, jest sporo zainteresowanych nią grup kibicowskich, natomiast musimy podnieść poziom piłkarski. Do tego potrzebni są ludzie i pieniądze. Pieniądze są większe, a teraz potrzeba większej pracy ludzi.

...o przepisie o jednym młodzieżowcu w składzie:
Bardzo dużo u nas się mówi o akademiach, o szkoleniu, o Centralnej Lidze Juniorów, o ProJunior System, o Szkole Trenerów, pełno konferencji, pełno młodzieży. Natomiast potem brakuje pomostu do wprowadzenia piłkarzy 17-, 18-letnich do Ekstraklasy. Wypływają tylko talenty, bo jest duża oporność, żeby wprowadzać młodzież. W naszej lidze musi być miejsce dla jednego piłkarzado lat 21. Jeśli go nie ma, to źle świadczy o tej lidze. Nie możemy bazować tylko na obcokrajowcach, którzy przychodzą bez kontraktów, bo ich nikt nie chce. Wprowadziliśmy ten przepis, bo jesteśmy przekonani, że to zmieni sposób myślenia w Ekstraklasie. Jeśli będziemy robić przez najbliższe dwa lata wszystko tak samo, jak dotychczas, to czy coś się zmieni?

Więcej w powyższym wywiadzie.

***

TVP pokaże na otwartej antenie 37 meczów w sezonie – po jednym spotkaniu rozgrywanym w sobotę lub niedzielę w każdej kolejce. Będzie to 12 meczów pierwszego 12 drugiego i 13 meczów trzeciego wyboru. Spotkania będzie można oglądać również na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport. Poza tym, nadal emitowany będzie poniedziałkowy magazyn Gol Ekstra ze skrótami wszystkich meczów danej kolejki.

Dariusz Mioduski: mamy bardzo konkurencyjną ligę
Marek Szkolnikowski: Ekstraklasa w Telewizji Polskiej to "perła w koronie królów"
Marcin Animucki: witamy Telewizję Polską w naszej drużynie

podobne informacje

Lotto Ekstraklasa: Peszko, Cristoao, czyli Komisja Ligi już nie odpuszcza boiskowym brutalom

Wzmocnienia z Litwy. Justinas Marazas w Wiśle Płock

Jarosław Królewski o Wiśle Kraków: to misja bardziej społeczna

Pożyczka dla Wisły! Błaszczykowski znów ratuje klub