tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Futsal: Polacy poznali rywali w el. MŚ

Dwukrotni mistrzowie świata Hiszpanie oraz dwa zespoły z preeliminacji będą grupowymi rywalami Polaków w turnieju rundy głównej europejskich eliminacji do futsalowych MŚ 2020.
Artiem Niazow i Michal Kubik podczas meczu Rosja - Polska (fot. Getty Images)

Liga Mistrzów: jedno miejsce, niewiadomych więcej. Kto gra o co w środę?

Losowanie odbyło się w środę w szwajcarskim Nyon. Do "polskiej" grupy pierwszej trafi zwycięzca preeliminacyjnej grupy D (Gruzja, Dania, Niemcy, Izrael) i druga ekipa grupy H (Finlandia, Mołdawia, Walia i Irlandia Północna).

Do eliminacji w Europie zgłosiło się 48 zespołów. Finały MŚ, z udziałem 24 ekip, zostaną rozegrane od 12 września 4 października 2020 na Litwie, która, jako gospodarz, ma zapewnione miejsce w tych zawodach.

Europejska rywalizacja o sześć miejsc w MŚ (nie licząc gospodarzy) składa się z czterech etapów – preeliminacji, rundy głównej, elitarnej i play off.

Do preeliminacji przystąpią 32 drużyny, które zostaną podzielone na osiem czterozespołowych grup. Debiutanci to Niemcy, Kosowo, Szkocja i Irlandia Północna.

Polacy zaczną rywalizację od turnieju rundy głównej, którego będą gospodarzami (22-27 października 2019). W tej fazie wystąpi 16 najwyżej sklasyfikowanych ekip oraz po dwie najlepsze z każdej z grup preeliminacji.

Dwa zespoły z każdej grupy awansują do fazy elitarnej, w której odbędą się cztery turnieje. Ich zwycięzcy zapewnią sobie prawo gry w finałach MŚ bezpośrednio, a drużyny z drugich miejsc zagrają w play off o kolejne dwa "bilety" na Litwę.

MŚ zostaną rozegrane w Europie po raz trzeci. Poprzednio turniej gościła w 1996 roku Hiszpania. Biało-czerwoni w MŚ wystąpili raz - w 1992 roku w Hongkongu.

W ostatniej edycji (2016) Polacy odpadli w barażach z Kazachstanem. W Szczecinie był remis 1:1, w Ałmatach gospodarze wygrali 7:0. Wcześniej zajęli drugie miejsce w turnieju eliminacyjnym w portugalskim Povoa de Varzim. Przegrali tam z gospodarzami 2:6, pokonali Rumunów 8:1 i Norwegów 3:2.

podobne informacje

Futsalowa LM: Chorwat Bajrusović dwa dni podróżował do Lizbony

Futsal: Polacy przegrali z Serbami w meczu towarzyskim

Futsaliści Rekordu Bielsko-Biała zagrają w Lidze Mistrzów

Futsal: Polacy ograli towarzysko Anglików