tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dlaczego Stoch jest lepszy od Schlierenzauera? Tłumaczy trener Austrii

Objęcie austriackiej kadry przez Andreasa Feldera nie okazało się póki co zbawienne dla Gregora Schlierenzauera. 53-krotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata nie wystąpi w Engelbergu. – W tej chwili nie jest w stanie konkurować z najlepszymi – przyznał szkoleniowiec dla "Kleine Zeitung". W rozmowie nie zabrakło też porównania do Kamila Stocha.
Kamil Stoch (L) i Gregor Schlierenzauer (P) (fot. Getty)

PŚ w Engelbergu: szczegóły transmisji

Schlierenzauer zdobył w tym sezonie 22 punkty Pucharu Świata. Wszystkie za 12. miejsce w jednoseryjnych zawodach w Ruce. Trzy razy odpadł w pierwszej serii, a raz nie przebrnął kwalifikacji. – Pojedyncze dobre skoki były efektem szczęścia. Nie powinien wracać dopóki nie ustabilizuje techniki. Dajemy mu na to niezbędny czas – zauważył szkoleniowiec.

Co z tą zimą?! Dodatkowy konkurs skoków w Zakopanem? Przez lata Schlierenzauer znajdował się w ścisłej czołówce. Jeszcze jako nastolatek zdobył Puchar Świata i mistrzostwo świata w lotach. Niedługo później triumfował w czempionacie globu oraz w Turnieju Czterech Skoczni. Wielu wróżyło, że zostanie skoczkiem wszech czasów. Z czasem zaczął skakać jednak coraz bardziej przeciętnie. Stracił siły mentalne, a w powrocie na szczyt przeszkadzały mu też odniesione kontuzje.

Felder wśród przyczyn niepowodzeń widzi coś więcej niż urazy. – Czasy się zmieniają: technologia, materiały. Nie możesz trwać przy starych zwyczajach zbyt długo. To nie jest prawda wyłącznie skoków, a każdego sportu – twierdzi Austriak. – Na przykład Kamil Stoch po podwójnym mistrzostwie igrzysk 2014 miał sezon, w którym był 22. w klasyfikacji generalnej. Wtedy zmienił kompletnie swój system. Jego dzisiejsze skoki są technicznie rożne od tych z 2014. Znów stał się niesamowicie zwycięski – dodaje.

Zdaniem Feldera Schlierenzauer nie potrafił dostosować się do zmian tak jak zrobił to polski mistrz. – Trochę przegapił ten moment. Ale nie traćmy nadziei. Nadal jest świetnym skoczkiem, który jest zdolny aby pokonać tę przeszkodę – zaznacza szkoleniowiec. "Schlieri" po raz ostatni wygrał zawody Pucharu Świata w grudniu 2014. Stoch od tego czasu zwyciężył w 18 konkursach.

W najbliższy weekend (15-16 grudnia) skoczków czekają zmagania w Pucharze Świata w Engelbergu. Austrię reprezentować będą Stefan Kraft, Manuel Fettner, Daniel Huber, Philipp Aschenwald, Clemens Aigner, Michael Hayboeck, Markus Schiffner. Transmisje w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji TVP Sport.

"Mów mi Gregor" – rozmowa ze Schlierenzauerem
Zaskakująca Rosja. W bufecie... batony i mortadela
Skoczkowie o... losowaniu ME 2020. "Polska vs Austria – to będą ciężkie boje!"

podobne informacje

Puchar Świata w Zakopanem: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki wśród faworytów. Będzie polskie podium?

Puchar Świata w Zakopanem: skoczkowie wskazali piosenki. Piotr Żyła porzucił disco polo

Kamil Szeremeta na skoczni. "Małysz zawsze u mnie wygrywał"

Kamil Stoch może dogonić Noriakiego Kasaiego w klasyfikacji wszech czasów Pucharu Świata