tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Lekkoatletyczny hit w Mińsku. USA zmierzy się z Europą

Nie lada gratka czeka na fanów lekkoatletyki w 2019 roku. Na trzy tygodnie przed mistrzostwami świata w Dausze zostanie rozegrany mecz pomiędzy Europą a USA w Mińsku. W imprezie mogą wziąć reprezentanci Polski. Kwalifikację będzie można uzyskać podczas Drużynowych Mistrzostw Europy, które zaplanowano w Bydgoszczy (9-11 sierpnia).
Justyna Święty-Ersetic (fot. Getty)

Polacy chcą ME w 2024 roku. Zaskakujący rywal...

Po raz ostatni tego typu mecz rozegrano w latach 60. W programie imprezy są liczne konkurencje biegowe (z wyłączeniem sztafety 4x400 metrów), rzutowe oraz skoki.

– Zdecydowaliśmy się także na sztafety mieszane. Dystans 4x400 metrów znajduje się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio. W każdej konkurencji wystartuje ośmiu lekkoatletów. Po czterech z drużyny USA i Europy – tłumaczył prezydent European Athletics, Svein Arne Hansen.

Sofia Ennaoui (fot. Getty) Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Ich pula w każdej konkurencji wynosi 23 000 euro. Za zwycięstwo zawodnik zarobi siedem tysięcy euro. Sztafeta, która minie linię mety jako pierwsza będzie miała do podziału sześć tysięcy euro.

Do meczu USA – Europa będzie można zakwalifikować się poprzez Drużynowe Mistrzostwa Europy. To impreza, którą będzie w tym roku gościć Bydgoszcz. Dwa lata temu najlepsi w indywidualnych konkurencjach okazali się Marcin Lewandowski, Paweł Fajdek, Sofia Ennaoui i Kamila Lićwinko. Pierwsze miejsce zajęła też żeńska sztafeta 4x400 metrów w składzie Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska i Małgorzata Hołub.

Zawody zostaną rozegrane na nowym stadionie Dynama Mińsk, który został oddany do użytku w czerwcu 2018 roku. Na trybunach może zasiąść 22 tysiące widzów.

KONKURENCJE

Biegowe:
100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 110m przez płotki (M), 100m przez płotki (K), 400m przez płotki, 3000m z przeszkodami, sztafeta 4x100m, sztafety mieszane (200m-200m-400m-800m, jedna kobieta i mężczyzna biegają 200 m, później kobieta na 400m i mężczyzna na 800m)

Skoki:
skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok

Rzuty:
pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem

Najpierw kawa, a później na tor. Pasje Igi Baumgart-Witan
Zmiana konkurencji była strzałem w dziesiątkę. Poznajcie historie Caterine Ibarguen i Eliuda Kipchoge'a
Sofia Ennaoui spełniła marzenia. "Początki bywają trudne"

podobne informacje

Watykan ma reprezentację lekkoatletyczną. Od małych marzeń do igrzysk olimpijskich?

Znamy wyniki plebiscytu na Sportowca Roku. Bartosz Kurek lepszy od Kamila Stocha

Polska oszczepniczka: będę trenować także w Wigilię

Lekkoatletyczny mityng wraca do Łodzi