tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Transferowa reforma FIFA. Kluby z Premier League czeka rewolucja

Od sezonu 2020/21 na rynku transferowym najprawdopodobniej dojdzie do dość ciekawej zmiany. FIFA chce wprowadzić limit na wypożyczenia piłkarzy. Jeśli przepisy wejdą w życie kluby będą mogły oddać na wypożyczenie maksymalnie pomiędzy 6 a 8 piłkarzy do innych drużyn.
W Chelsea i Manchesterze City jest ponad 60 piłkarzy na wypożyczeniu (fot. Getty)

Liga Mistrzów: najlepsza jedenastka fazy grupowej

Według informacji "The Times" władze FIFA już ratyfikowały propozycję. Organizacja uważa bowiem, że w obecnej sytuacji "system transferowy czasami blokuje rozwój młodym zawodnikom". FIFA nie chce, by duże kluby gromadziły młodych piłkarzy i używały wypożyczeń, jako "komercyjnego wyzysku". W raporcie FIFA zwrócono uwagę, że jeden zespół w latach 2011-17 oddał na wypożyczenie aż 147 zawodników.

Angielski system najbardziej narażony

W wypożyczaniu piłkarzy przodują kluby angielskie. Bardzo często na Wyspach wygląda to w taki sposób, że do klubu sprowadzany jest perspektywiczny piłkarz w bardzo młodym wieku, który później jest oddawany na wypożyczenie do niżej notowanych drużyn nawet kilkanaście razy w ciągu swojej kariery. Następnie albo rozwija się on na miarę gry w pierwszym zespole albo jest sprzedawany – zwykle ze sporym zyskiem. Formalnie przez wiele lat jest więc zawodnikiem danego klubu, ale w rzeczywistości nie dostaje szansy nawet na minutę gry w barwach tej drużyny.

Taki system funkcjonuje choćby w Chelsea, która tylko w tym sezonie wypożyczyła z klubu aż 39 piłkarzy. Utalentowani zawodnicy The Blues błąkają się po boiskach w Holandii, Belgii, Serbii, Hiszpanii, Włoch, Francji, czy w niższych ligach angielskich.


Wieloletnie zesłania do niższych lig

Formalnie zawodnikiem Chelsea jest choćby 26-letni obrońca Michael Hector. Jeszcze w trakcie gry w poprzednim klubie – Reading aż 11 razy lądował na wypożyczeniu. Po przejściu na Stamford Bridge w 2015 roku jego sytuacja w żaden sposób nie poprawiła się pod tym względem. W zespole The Blues nie zagrał ani minuty – za to był wypożyczany do Reading, Eintrachtu Frankfurt, Hull City i obecnie – Sheffield Wednesday.

Podobnie wygląda sytuacja bardzo perspektywicznego chorwackiego pomocnika 23-letniego Mario Pasalicia, który przyszedł do klubu w 2014 roku. Ani razu nie zagrał on w Premier League, za to występował od tamtej pory na boiskach La Ligi, Ligue 1, Serie A, czy obecnie – rosyjskiej Priemjer-Ligi.

Tak samo skończył talent z Serbii 22-letni Danilo Pantić. Zawodnik The Blues od 2015 roku najpierw dwa sezony spędził w holenderskiej Eredivisie a później wrócił do Partizana Belgrad, z którego został pierwotnie sprowadzony.


To między innymi dlatego Chelsea w Premier League 2 wystawia tak naprawdę zawodników do lat 19. W założeniu te rozgrywki miały być poligonem, na którym doświadczenie mieli zbierać piłkarze do lat 23.

Masowa wyprzedaż młodych piłkarzy?

W myśl nowych przepisów masowe wypożyczanie z klubu będzie niemożliwe, a wzrosnąć ma znaczenie drużyn rezerw w dużych klubach. Sporny jest jeszcze dokładny limit zawodowych piłkarzy, których będzie można oddać na wypożyczenie. W tej chwili waha się to od 6 do 8 zawodników. Ponadto pomiędzy dwoma tymi samymi klubami będzie można przeprowadzić maksymalnie dwie takie transakcje.

Włodarze klubów liczą, że te ograniczenia nie obejmą wypożyczeń między klubami w danym kraju, czy nie będą odnosić się do wychowanków. Niemniej jednak z pewnością zmieni to politykę transferową na świecie. Najbardziej dostosować się będą musiały kluby z Anglii. Poza najdrastyczniejszym przykładem masowego oddawania na wypożyczanie piłkarzy, czyli wspomnianą Chelsea – inne zespoły Premier League też mocno nadużywają tego prawa.

Wystarczy spojrzeć nawet na beniaminka Wolverhampton. W tym sezonie z zespołu Nuno Espirito Santo odeszło na wypożyczenie aż 28 piłkarzy. Z kolei obecny lider Premier League – Manchester City oddał na wypożyczenie w tym sezonie 29 zawodników. Trener drużyny Pep Guardiola powiedział, że jego klub dostosuje się do jakichkolwiek nowych zapisów. – Będziemy musieli sprowadzić wszystkich piłkarzy z powrotem i zobaczyć, gdzie mogą zagrać. Jeśli nie znajdziemy dla nich miejsca – będziemy musieli ich sprzedać – wyjaśnił hiszpański szkoleniowiec.

Dokładny limit odnośnie wypożyczeń FIFA ma zatwierdzić już na początku przyszłego roku.

Robert Lewandowski po Ajaksie: 53 gole w Lidze Mistrzów? To wielka duma

podobne informacje

Katar 2022: projekt stadionu Lusail ujawniony. Imponujący obiekt na mundial

Ranking FIFA: Polska kończy rok na 20. miejscu, Belgia wciąż liderem

Infantino: jest zgoda na powiększenie mundialu 2022

Kraj Basków chce dołączyć do FIFA i UEFA