tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kraj Basków chce dołączyć do FIFA i UEFA

Federacja Piłkarska Kraju Basków (FVF) rozpoczęła prace nad zgłoszeniem kandydatur członkowskich do europejskiej i światowej federacji piłkarskiej UEFA i FIFA. Baskijscy działacze chcą, aby ich organizacja odłączyła się od struktur hiszpańskiej federacji piłkarskiej (RFEF).
Kibice baskijskich klubów: Realu Sociedad san Sebastian i Athletiku Bilbao (fot. Getty)

Jak poinformowały władze FVF, rozpoczęte w czwartek prace nad przygotowaniem kandydatury na członków UEFA i FIFA są wynikiem głosowania w radzie baskijskiej federacji, podczas którego 43 z 44 obecnych delegatów opowiedziało się za odłączeniem się od struktur RFEF.

W środowym głosowaniu tylko jeden z członków rady FVF wstrzymał się od głosu podczas podejmowania decyzji o wyrażeniu zgody na baskijską kandydaturę do UEFA i FIFA. W przyjętym dokumencie napisano, że FVF będzie wnioskować o "bezpośrednie członkostwo" w tych organizacjach piłkarskich.

Choć większość hiszpańskich mediów wskazuje, że kandydatury FVF mają małe szanse na akceptację u władz UEFA i FIFA, to środowa decyzja działaczy piłkarskich Kraju Basków jest kolejną próbą odseparowania się tego regionu od sportowych struktur Hiszpanii.

12 listopada br. Baskijska Federacja Surfingu (EHSF) złożyła w Światowej Federacji Surfingu (ISA) wniosek o przyjęcie jej na członka tej organizacji. Kandydatura została wsparta pismem regionalnego rządu Kraju Basków.

30 listopada deputowani parlamentu Kraju Basków przyjęli rezolucję potwierdzającą prawo tego regionu do niepodległości. Zanegowali równocześnie aktualną konstytucję Hiszpanii, określając ją mianem "antydemokratycznej".

Rezolucja przewiduje m.in. konieczność organizacji na terenie Kraju Basków referendum niepodległościowego. Żądanie to wysunięto powołując się na konieczność "aktualizacji praw historycznych", a także poszanowanie "prawa większości do samostanowienia".

Posiadający odrębny język i kulturę Baskowie znaleźli się pod panowaniem Hiszpanii w XVI w. Pod koniec XIX w., kiedy rząd centralny w Madrycie odebrał im autonomię, nasiliły się wśród nich tendencje niepodległościowe.

Najbardziej radykalną formą walki Basków o niepodległość stała się utworzona w 1959 r. terrorystyczna organizacja ETA. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych, w których, według władz Hiszpanii, zginęło ponad 850 osób. 4 maja br. we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains władze grupy terrorystycznej ogłosiły jej samorozwiązanie.

podobne informacje

Katar 2022: projekt stadionu Lusail ujawniony. Imponujący obiekt na mundial

Ranking FIFA: Polska kończy rok na 20. miejscu, Belgia wciąż liderem

Infantino: jest zgoda na powiększenie mundialu 2022

Transferowa reforma FIFA. Kluby z Premier League czeka rewolucja