tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarska LE: AC Milan ukarany finansowo przez UEFA

AC Milan został ukarany w piątek grzywną 12 milionów euro przez UEFA za naruszenie zasad finansowego fair play. Nad włoskim klubem wisi także groźba wykluczenia z pucharów od 2021 roku. Dzień wcześniej piłkarze z Mediolanu odpadli z Ligi Europejskiej.
Hakan Calhanoglu (fot. Getty Images)

W czwartek AC Milan sensacyjnie odpadł już w fazie grupowej LE. Występujący w grupie F włoski zespół w ostatniej kolejce przegrał na wyjeździe z Olympiakosem Pireus 1:3.

Kilkanaście godzin później Europejska Unia Piłkarska poinformowała o ukaraniu Milanu w związku z naruszenie zasad finansowego fair play. Włosi nie otrzymają 12 mln euro z tytułu występów w Lidze Europejskiej w sezonie 2018/2019.

AC Milan musi zachować odpowiedni bilans w budżecie do 30 czerwca 2021 roku. Jeśli tak się nie stanie, zostanie wykluczony z europejskich pucharów w pierwszym sezonie po zakwalifikowaniu.

W oświadczeniu UEFA przekazała także, że Milan nie będzie mógł zgłosić więcej niż 21 zawodników w europejskich rozgrywkach 2019/2020 i 2020/2021.

W lipcu Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uchylił decyzję władz europejskiego futbolu o wykluczeniu Milanu z Ligi Europejskiej 2018/2019. UEFA podjęła zaskarżoną przez klub decyzję pod koniec czerwca.

Klub z Mediolanu, który przez wiele lat należał do byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został kupiony w kwietniu 2017 roku przez chińskich inwestorów za 740 mln euro. Od tego czasu UEFA obawiała się o stabilizację finansową konsorcjum, które poprzedniego lata wydało około 200 mln euro na nowych piłkarzy.

Po zbadaniu dokumentacji finansowej Milanu, CAS stwierdził, że kara jest zdecydowanie zbyt dolegliwa, a zarzuty UEFA dotyczące naruszenia zasad fair play nie mają oparcia w faktach. Tym bardziej, że po zmianie właściciela jeden ze współudziałowców chińskiego konsorcjum Yonghong Li zainwestował w klub kilkanaście milionów euro.

Po piątkowej decyzji UEFA włoski klub może ponownie odwołać się do CAS.

podobne informacje

Gol co godzinę. Piątek lepszy niż Marco Van Basten, Ruud Gullit, George Weah...

Krzysztof Piątek i kolejny gol dla AC Milan. "Dla niego to jak praca na poczcie"

Półfinał Puchar Włoch: mecz AC Milan – Lazio Rzym w Telewizji Polskiej [transmisja, na żywo, gdzie oglądać]

Krzysztof Piątek strzelił kolejnego gola dla AC Milan [WIDEO]