tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Idą zmiany. Nowy koordynator projektu, który ma dźwignąć ręczną w Polsce

Zmiany w strukturach Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej, flagowego projektu Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Funkcję krajowego koordynatora obejmie Jerzy Ciepliński, były selekcjoner reprezentacji Polski kobiet, a w ostatnich latach – oponent działań ZPRP. Pracę rozpocznie 1 stycznia.
Fot. PAP / Getty Images

Witajcie w krainie, gdzie piłka ręczna ginie. "Ci ludzie rozwalają nasz sport od lat. Trzeba zmian w ZPRP!"

– Zdecydowałem się przyjąć ofertę, bo widzę elementy do poprawy. Sądzę, że ten projekt może funkcjonować lepiej niż dotychczas – przekazał Ciepliński w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.

Kolejny przegrany turniej. Smutny obraz polskiego szczypiorniaka Ośrodki Szkolenia w Piłce Ręcznej to projekt zainicjowany przez ZPRP. Powstał w 2015 roku przy finansowym wsparciu ministerstwa sportu i turystyki. Zaangażowanych w niego jest blisko 7 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów we wszystkich 16 województwach kraju.

Głównym zadaniem OSPR-ów jest rozwój techniki i motoryki młodych zawodników i zawodniczek. W projekcie nie funkcjonują żadne rozgrywki, trenerzy mają w głównej mierze pracować nad rozwojem indywidualnym rozwojem przyszłych szczypiornistów i szczypiornistek.

Mamy rozpisane szczegółowe plany tygodniowe, które określają jakie treningi mają być prowadzone. To ma być szkolenie głównie techniki i motorykiwyjaśniał w styczniu w rozmowie ze SPORT.TVP.PL kierownik projektu, Zygfryd Kuchta.

Podsumowanie występu Polek na mistrzostwach Europy w piłce ręcznej [WIDEO] Ciepliński w ostatnich latach był jednym z najgłośniejszych krytyków ZPRP, choć o samym projekcie OSPR-ów wypowiadał się pochlebnie. W niedawnej rozmowie ze SPORT.TVP.PL nt. stanu polskiej piłki ręcznej mówił jednak:W związku są ciepłe posadki i ludzie przyklejeni do dobrze płatnych stołków. Tam nie dopuszcza się osób, które chcą coś zmienić, dodać. O wszystkim decydują osobiste i finansowe pobudki.

***


Jerzy Ciepliński – były selekcjoner reprezentacji Polski kobiet i szkoleniowiec m.in. Startu Elbląg, Montexu Lublin oraz AZS AWFiS Gdańsk. Między 1996 a 1999 rokiem kadra pod jego wodzą wystąpiła na czterech turniejach mistrzowskich, a w 1998 roku zajęła najwyższe w historii 5. miejsce miejsce na mistrzostwach Europy. Ligowe kluby doprowadził do dwóch tytułów mistrza kraju, w dorobku ma też trzy srebrne i sześć brązowych medali. Jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Trenerów i Instruktorów Piłki Ręcznej.

Wojciech Nowiński: ze szkoleniem nie jest źle. Gubimy się wśród seniorów